Strona główna Lato w ogrodzie Cynie (Zinnia)- uprawa i pielęgnacja

Cynie (Zinnia)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Cynie

Mimo że cynie coraz rzadziej spotykane są w naszych ogrodach, to jednak nadal zajmują mocną pozycję, jeżeli chodzi o rośliny jednoroczne, wybierane do ogrodów. Obecnie mamy możliwość nabycia bardzo zróżnicowanych odmian, różniących się m.in. wysokością, barwą oraz kształtem kwiatostanu. Warto na nowo odkryć piękno cynii, bo są tego warte.

Cynia wytworna

Ojczyste strony cynii znajdują się w Ameryce. Wyróżniamy kilkanaście gatunków cynii, zaliczanych do rodzaju Zinnia, jednak największą popularność zyskała cynia wytworna (Zinnia elegans). Mniejszą popularnością cieszy się cynia wąskolistna (Zinnia angustifolia). Obie to reprezentantki rodziny astrowatych.

Kilka uwag o budowie
Cynia wytworna zwana jakobinką, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzuje się wyjątkową dekoracyjnością. Pochodząca z Meksyku osiąga do 100 cm wysokości i może poszczycić się kwiatami, których średnica osiąga nawet do kilkunastu centymetrów. Występuje w barwie purpurowej, a w odmianach także białej, różowej, żółtej, łososiowej, pomarańczowej, czerwonej. Rurkowe kwiaty znajdujące się w centralnej części koszyczka mienią się w odcieniach barwy żółtej.

Cynia w ciekawym kolorze

Cynia wąskolistna jest niższa od cynii wytwornej (około 30- 40 cm) oraz bardziej rozkrzewiona. Jej kwiaty osiągają zaledwie kilka centymetrów średnicy. Mimo to wykazuje wyższą odporność na choroby niż cynia wytworna.

Zinnia nie należy już do najpopularniejszych roślin, uprawianych w ogrodach. Kłopotliwa uprawa (wysiewanie nasion i pikowanie) sprawiła, że coraz rzadziej możemy podziwiać ją w ogrodach. Miejmy nadzieję, że nastąpi odwrót tej tendencji, gdyż kolorystyka oraz długie kwitnienie, to niewątpliwie wielka zaleta tych roślin, którą warto wykorzystać przy tworzeniu letnich kompozycji.

Zróżnicowanie odmianowe cynii zadziwia. Obecnie możemy wyróżnić:
– cynie daliowe,
– cynie pomponowe,
– cynie chryzantemowe,
– cynie igiełkowe,
– cynie anemonowe.

Rozmnażanie
Jak już wcześniej wspomniałem uprawa cynii jest dość kłopotliwa. Sadzonki pozyskuje się z rozsady, której przygotowanie trwa kilka tygodni. Już w marcu można wysiać nasiona do inspektu. Na rozsadnik nasiona cynii wysiewamy pod koniec kwietnia/ na początku maja. Inspekt musi być dostatecznie ciepły, aby nasiona dobrze wykiełkowały. Temperatura powinna wynieść około 20°C. Przy zapewnieniu odpowiedniej temperatury, nasiona wykiełkują w niecały tydzień. Siewki należy chronić przed bezpośrednim słońcem oraz umiarkowanie zraszać. Jak pojawi się pierwszy liść, siewki pikujemy do niewielkich doniczek i dalej trzymamy w ciepłym pomieszczeniu. W maju należy rozpocząć hartowanie sadzonek, a więc coraz częściej należy je wynosić na zewnątrz. Po 15 maja można wysadzać sadzonki na miejsca stałe w rozstawie 15-25×20-40 cm. Jeżeli nie mamy warunków, aby uzyskać własną rozsadę, w maju możemy nasiona wysiać wprost do gruntu. Pamiętajmy o przeprowadzeniu przerywki, aby nie było zbytniego zagęszczenia roślin, które negatywnie wpływa na jakość i zdrowotność.

Kwitnienie i zastosowanie
Kwitnienie cynii rozpoczyna się w czerwcu (cynii wąskolistnej w lipcu) i trwa aż do późnej jesieni, ubarwiając rabaty, kwietniki, obwódki. Cynie sprawdzą się także jako kwiat cięty, gdyż w wazonie mogą stać nawet do dwóch tygodni.

Stanowisko, uprawa i pielęgnacja
Cynie najlepiej rosną na glebie próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe o zasadowym odczynie. Pielęgnacja roślin sprowadza się do usuwania przekwitłych kwiatostanów, podlewania- w razie potrzeby oraz zasilania nawozem w przypadku mało zasobnego podłoża. Najpiękniej kwitną na stanowisku słonecznym i zacisznym.

Cynie

Cynia wąskolistna

Problemy w uprawie
Zinnia zwłaszcza wytworna jest dość podatna na choroby. Może zostać porażona przez mączniaka prawdziwego, alternariozę, szarą pleśń, zgniliznę twardzikową. Uważajmy też na mszyce, miniarki oraz ślimaki.

Powiązane posty

6 komentarzy

Agnieszka@ From Inspiration To Realisation 21 lipca 2011 - 01:37

cynie z pewnością zostanią przeze mnie "odkryte" w przyszłym roku :o)

Odpowiedz
Madam Bæk 21 lipca 2011 - 04:02

Billederne viser et dejligt fest fyrværkkeri.

Have en dejlig dag 🙂

Odpowiedz
Unknown 29 lipca 2017 - 20:07

Mam cynie i bardzo ke kocham ja i motylki❤

Odpowiedz
Greg 1 sierpnia 2017 - 15:06

Świetnie, bo mało tych kwiatów wokół nas. Niech pięknie kwitną 🙂 Z pozdrowieniami G

Odpowiedz
Włodzimierz 29 stycznia 2018 - 16:06

Od wielu lat z powodzeniem stosuję wysiew cynii wprost do gruntu, co jest prostszym rozwiązaniem niż przygotowanie rozsady. Rośliny pięknie kwitną do przymrozków.

Odpowiedz
Greg 29 stycznia 2018 - 23:38

To tylko gratulować uprawy tych ładnych kwiatów i życzyć, aby w tym roku, także ładnie i długo kwitły. Pozdrawiam G.

Odpowiedz

Zostaw komentarz