Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Złotlin japoński 'Picta’ (Kerria japonica 'Picta’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Złotlin japoński 'Picta’ (Kerria japonica 'Picta’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Złotlin japoński ‘Picta’

W ogrodach złotlin japoński uprawiany jest zazwyczaj w odmianie 'Pleniflora’, charakteryzującej się pełnymi kwiatami. W sprzedaży można nabyć także odmianę 'Picta’ o kwiatach pojedynczych i liściach z białym obrzeżem.

Złotlin japoński ‘Picta’

Rodzina

Rosaceae– różowate

Występowanie
Stara odmiana hodowlana, uprawiana już w XIX w.
Wygląd
Odmiana charakteryzująca się bardziej zwartym pokrojem. Jest mniej ekspansywna niż gatunek. Osiąga do około metra wysokości i zbliżoną szerokość. Pędy zielone, gładkie, liście zielonkawe z białym obrzeżem. Kwiaty żółte, pojedyncze, ukazują się wiosną (maj). Kwitnienie nie jest szczególnie widowiskowe, porównując z odmianą ‘Pleniflora’, ale również cieszy.
Warunki uprawy
Odmianę ‘Picta’ najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym, w zacisznym zakątku ogrodu. Preferuje podłoże żyzne, dość próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
Pielęgnacja
Tak jak wspomniałem złotlin japoński ‘Picta’ nie rozłazi się i tworzy gęsty, zwarty krzew o dekoracyjnych pędach, liściach, a także kwiatach. Odmiana nie jest kłopotliwa. W uprawie należy pamiętać m.in. o usuwaniu przemarzniętych, a także zasuszonych pędów. Na wietrznym stanowisku, krzew jest bardziej narażony na przemarzanie. Aby ograniczyć rozrastanie się krzewu wystarczy usuwać rozłogi bądź też posadzić krzew w misie bez dna, wkopanej w podłoże. Podlewanie w razie potrzeby, a nawożenie najlepiej kompostem bądź innym nawozem organicznym.
Rozmnażanie
Złotlin rozrasta się poprzez podziemne rozłogi, dlatego krzew najłatwiej rozmnożyć oddzielając odrosty korzeniowe.
Zastosowanie
Odmiana ‘Picta’ może być sadzona pojedynczo bądź w grupie, także z innymi krzewami oraz bylinami. U mnie rośnie w pobliżu oczka wodnego. Ze względu na pędy, krzew jest dekoracyjny także zimą.
Złotlin japoński ‘Picta’
Uwagi końce
Jesienią liście przebarwiają się na żółto, stanowiąc ładny akcent kolorystyczny.
 

Powiązane posty

2 komentarze

Giga 11/28/2015 - 12:26

Wygląda ciekawie, ale u mnie już brak miejsca na krzewy 🙁

Odpowiedz
Greg 11/28/2015 - 22:05

Mi zawsze żal było, że w ogrodzie brak miejsca na piękne drzewa, ale przecież ogród przydomowy nijak się ma do arboretum… Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz