Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Forsycja (Forsythia) – uprawa i pielęgnacja

Forsycja (Forsythia) – uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Forsycja

Kwitnące forsycje kojarzą mi się z rodzinnymi stronami, ponieważ rosły tam  w prawie każdym ogrodzie. W okresie kwitnienia najbardziej widowiskowe były krzewy swobodnie rosnące. Obfitość kwitnienia tych krzewów zadziwia, cieszy i sprawia, że wiosna jest jeszcze bardziej wyjątkowa. Jak dobrze, że tych krzewów nie brakuje także w parkach, na osiedlach, skwerach, zieleńcach itp.

Forsycja

Rodzaj Forsythia obejmuje kilka gatunków, z których tylko jeden występuje w Europie, a pozostałe w stanie dzikim, spotykane są w Azji. Najczęściej uprawianym reprezentantem rodzaju jest forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia). Często jest spotykana w parkach, na skwerach, zieleńcach oraz w ogrodach. Osiąga do około 2-3 metrów wysokości i niewiele mniejszą szerokość. Jej wielkość uzależniona jest od konkretnej odmiany. Żółte kwiaty, pojawiające się już w kwietniu (zanim jeszcze pojawią się liście) cieszą ilością oraz intensywnością barwy.
Forsycja
Wymagania
Forsycja wymaga stanowisk słonecznych, choć daje sobie radę również w lekkim półcieniu. Gleba powinna być żyzna, zasobna w próchnicę i dostatecznie wilgotna. Nie lubi przesuszenia i wietrznych stanowisk, na których może przemarzać.
Cięcie
Jeżeli chodzi o cięcie, to należy wiedzieć, że forsycje kwitną na pędach zeszłorocznych, tak więc tniemy je po kwitnieniu. Pędy skracamy, a chore, krzyżujące się i uszkodzone należy usunąć. Pędy powyżej trzech lat można usunąć u nasady, aby pobudzać roślinę do wydawania nowych silnych pędów, a tym samym do obfitszego kwitnienia.
Rozmnażanie
Rozmnażanie forsycji jest bardzo proste. Osobiście rozmnażałem ją wykorzystując zielone sadzonki, pobrane w okresie letnim. Długość sadzonek wahała się od 10 do 15 cm. Stosowałem ukorzeniacz. Bardzo szybko ukorzeniają się i w krótkim czasie można uzyskać swój własny, wymarzony krzew forsycji. Forsycję można także rozmnożyć poprzez sadzonki zdrewniałe, pobrane jesienią i przechowane do wiosny. Sadzonki powinny mieć zapewnioną stałą wilgotność oraz ograniczone nasłonecznienie.
Zastosowanie
Forsythia może być sadzona pojedynczo lub w grupie krzewów. Po przekwitnięciu będzie stanowić tło dla innych roślin. Nadaje się na formowane i luźne żywopłoty. Doskonale znosi cięcie.
Forsycja

Z ciekawych odmian warto wymienić ‘Golden Times’, charakteryzującą się liśćmi z żółtym obrzeżem. Jej wysokość i szerokość wynosi około 1,5 m.

Powiązane posty

2 komentarze

Marisol Arancibia 04/21/2011 - 14:18

simplemente hermoso, ya me lo imagino con otros arbustos la combinación de colores, el paisaje se debe ver espectacular.
saludos Marisol.

Odpowiedz
Unknown 04/28/2013 - 11:27

Forsycje są bardzo piękne.

Odpowiedz

Zostaw komentarz