Strona główna Byliny Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)- wygląd, wymagania i pielęgnacja

Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)- wygląd, wymagania i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Dąbrówka rozłogowa

Dąbrówka rozłogowa jest gatunkiem rodzimym, który widywałem w lesie, znajdującym się w pobliżu mojego rodzinnego domu. Gdy po raz pierwszy ją zobaczyłem, nie wiedziałem, że odnajdę ją także w barwniejszych odsłonach 🙂

Dąbrówka rozłogowa

Rodzina
Lamiaceae- jasnotowate

Występowanie
Naturalne stanowiska dąbrówki rozłogowej występują w Europie, Azji, Afryce. W Polsce gatunek rodzimy, powszechnie spotykany w lasach liściastych. Podczas spacerów leśnymi ścieżkami, warto się rozejrzeć. Łatwo ją rozpoznać, zwłaszcza wiosną podczas kwitnienia. W ogrodach uprawiamy liczne odmiany, choć gatunek także jest dekoracyjny i sprawdzi się w półcienistych zakątkach, inspirowanych leśną scenerią.

Wygląd
Ajuga reptans jest niewielką byliną,  osiągającą do 20 cm wysokości. Dekoracyjna  z liści oraz kwiatów. Liście zimozielone, podłużnie jajowate z długimi ogonkami, tworzące rozetę. Pędy kwiatostanowe zakończone są kłosowatym kwiatostanem. Niewielkie, rurkowate kwiaty mają barwę niebieskofioletową, rzadziej białą i różową. Roślina miododajna. Roślina wytwarza nadziemne rozłogi, dzięki którym szybko się rozrasta.

Dąbrówka rozłogowa

Okres kwitnienia
Dąbrówka rozłogowa kwitnie od maja do sierpnia.

Warunki uprawy
Dąbrówkę najlepiej posadzić na stanowisku półcienistym. Urośnie także w miejscach bardziej nasłonecznionych bądź cienistych. Na jasnych stanowiskach ładniej się wybarwia. Im bardziej stanowisko nasłonecznione, tym więcej uwagi zwracamy na podłoże. Dąbrówka wymaga podłoża próchniczego, przepuszczalnego i wilgotnego.

Pielęgnacja
Bylina nie jest wymagająca, choć w przypadku odmian może wymagać większej uwagi.  Ogólnie można stwierdzić, że z uprawą dąbrówki rozłogowej nikt nie powinien mieć większych problemów. Ajuga reptans zależnie od odmiany mniej lub bardziej się rozłazi. Poza tym może zostać porażona przez mączniaka prawdziwego, a więc chorobę grzybową, którą rozpoznamy po szarym nalocie na liściach. Ze szkodników uważamy na mszycę. Na zbyt nasłonecznionych stanowiskach, przy braku zapewnienia jej odpowiednio wilgotnego podłoża może wyginąć. Na wietrznym stanowisku i w bezśnieżne zimy dąbrówkę warto delikatnie okryć gałązkami świerkowymi.

Rozmnażanie
Gatunek możemy rozmnożyć poprzez nasiona, ale odmiany rozmnażamy wegetatywnie aby zachować cechy rośliny matecznej. One bardzo łatwo się rozmnażają poprzez podział czy też poprzez rozłogi, które wytwarzają.

Zastosowanie
Dąbrówka rozłogowa ma zastosowanie jako roślina okrywowa. Świetnie prezentuje się w półcienistych zakątkach, posadzona pod drzewami m.in. z funkiami, paprociami, bodziszkami.  Ponieważ lubi wilgotniejsze stanowisko,  warto posadzić ją w pobliżu zbiornika wodnego. Nadaje się na mniej nasłonecznione skalniaki, a także do uprawy w pojemnikach.

Dąbrówka rozłogowa

Uwagi końcowe
W uprawie dostępne są zmienne odmiany z których najbardziej ciekawe to m.in. ‘Variegata’ (zielone liście z białokremowym obrzeżem), ‘Multicolor’ (liście brązowawe z nieregularnymi plamami w barwie kremowej, różowawej), ‘Alba’ (odmiana o zielonych liściach i białych kwiatach), ‘Atropurpurea’ (ładnie wybarwione, brązowawe liście), ‘Pink Elf’ (liście purpurowe, różowe kwiaty). 

Dąbrówka rozłogowa

Powiązane posty

2 komentarze

EwaJ 05/15/2015 - 06:12

To urocza roślinka, panoszy się w ogrodzie gdzie chce i dodaje kolorytu. Ja mam odmianę o ciemnobordowych liściach i niebieskich kwiatach. Właśnie kwitnie, w tym roku wyjątkowo pięknie.
Cieplutko pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 05/15/2015 - 08:41

Nie wszystkie odmiany się tak panoszą, ale u mnie też są takie które szaleją 😀 Muszę przyznać, że we tym roku faktycznie pięknie kwitnie. Pod jabłonią uprawiam gatunek i bardzo podobają mi się jej zielone, błyszczące liście. Bylina warta uwagi. Warto dodać, że można nabyć inne gatunki, ale dąbrówka rozłogowa jest najbardziej rozpowszechniona 🙂 Serdeczności Ewo i dużo słońca 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz