Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Karagana syberyjska ‘Walker’ (Caragana arborescens ‘Walker’)- wymagania, uprawa, pielęgnacja

Karagana syberyjska ‘Walker’ (Caragana arborescens ‘Walker’)- wymagania, uprawa, pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Karagana syberyjska ‘Walker’

Karagana syberyjska, tworzy dość wysoki krzew (5- 7 m), rzadziej niewielkie drzewo, które możemy spotkać w parkach, zieleńcach, a także w ogrodach. W ogrodach spotykamy zazwyczaj mniejsze formy szczepione na pniu np. odmianę ‘Pendula’ czy też tytułową ‘Walker’.

Rodzaj Caragana obejmuje kilkadziesiąt gatunków i mimo że karagana syberyjska zyskała największą popularność, to jednak warto zwrócić uwagę także na inne gatunki np. Caragana aurantiaca, a więc karaganę pomarańczową, karaganę podolską (Caragana frutex) czy też karaganę chińską (Caragana sinica).
Karagany to rośliny mało wymagające, doskonale poradzą sobie w okresie suszy, zniosą zanieczyszczenia powietrza, niskie temperatury, a także lekkie zasolenie podłoża.
Naturalne siedliska karagany syberyjskiej, jak sama nazwa wskazuje, występują m.in. na obszarze Syberii.
Atrakcyjność Caragana arborescens wynika nie tylko z niewielkich wymagań, ale także ze znacznej dekoracyjności. Karagana charakteryzuje się ładnymi, złożonymi liśćmi, osadzonymi na wyprostowanych pędach, pokrytych początkowo zielonkawą, a z czasem bardziej szarą korą. Późną wiosną ukazują się żółte, motylkowe kwiaty (roślina miododajna). Po przekwitnięciu pojawiają się strąki z nasionami. Liście w okresie jesiennym przebarwiają się na żółto, co jest kolejną zaletą krzewu. Ze względu na to, że doskonale znosi cięcie, może być zastosowana na formowany żywopłot. Piękniej zaprezentuje się w luźnym żywopłocie, a także szpalerze. Można posadzić ją w grupie jako tło dla niższych nasadzeń, a także pojedynczo.
Karagana syberyjska ‘Walker’ w formie krzewiastej, charakteryzuje się długimi, pokładającymi się pędami. W naszych ogrodach uprawiana jest najczęściej forma szczepiona na pniu. Ze względu na wysokość szczepienia, może charakteryzować się zmienną wysokością, dochodząc do 2 m. Parasolowaty pokrój rośliny to podstawa jej dekoracyjności.
Cechą charakterystyczną odmiany są jej delikatnie, zielone liście, w przeciwieństwie do gatunku o wąskich listkach (liście pierzasto złożone). W maju ukazują się delikatne, słoneczne kwiaty.
Odmiana nie należy do wymagających, doskonale sobie poradzi na przeciętnym, suchszym podłożu. Preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione, choć poradzi sobie także w półcieniu.
Ze względu na swój pokrój, najlepiej posadzić ją w bardziej eksponowanym miejscu, w którym podkreślona zostanie oryginalność odmiany. Nadaje się również do uprawy w pojemniku.
W okresie jesiennym, liście ładnie przebarwiają się na barwę żółtą. Po przekwitnięciu kwiatów pojawiają się strąki z nasionami.
Pędy karagany syberyjskiej ‘Walker’ można przycinać, pamiętając także o usuwaniu dzikich odrostów, które wytwarza podkładka.
Caragana arborescens ‘Walker’ to ciekawa i oryginalna roślina, a przy tym o niewielkich wymaganiach, a także ograniczonej pielęgnacji.

Powiązane posty

Zostaw komentarz