Strona główna Bez kategorii Różanecznik ‘Goldbukett’ (Rhododendron ‘Goldbukett’)- kilka słów o odmianie :)

Różanecznik ‘Goldbukett’ (Rhododendron ‘Goldbukett’)- kilka słów o odmianie :)

by Grzegorz Bogucki
Różanecznik ‘Goldbukett’
Maj to okres kwitnienia rododendronów, obejmujących azalie japońskie, azalie wielkokwiatowe oraz różaneczniki. Rododendron ‘Goldbukett’ to różanecznik wielkokwiatowy. Mieszańce wielkokwiatowe zdominowały rynek. Występują w olbrzymiej liczbie odmian, dając możliwość tworzenia wyszukanych kompozycji z różanecznikami w roli głównej.
Rhododendron ‘Goldbukett’ to piękna odmiana o ładnie wybarwionych kwiatach, wyhodowana w 1980 roku w Niemczech.
Ten zimozielony krzew osiąga do około 1- 2 m wysokości przy zbliżonej szerokości. Tworzy zwarte, kuliste akcenty w ogrodzie. Przepięknie zaprezentuje się w ogrodzie przydomowym, a także w parkach, zieleni miejskiej. Na tle dekoracyjnych, ciemnozielonych i błyszczących liści, wyraziście prezentują się żółtawe, pojedyncze kwiaty.  Wyjątkowa barwa kwiatów sprawia, że jest to niezwykle pożądany krzew do barwnych kompozycji.

Rhododendron ‘Goldbukett’

Rhododendron ‘Goldbukett’ zaliczany jest do grupy wardii, a więc mieszańców wywodzących się od Rhododendrona wardii.
‘Goldbukett’ to piękny krzew, ale i wymagający, dlatego też należy warto zapoznać się z zasadami uprawy różaneczników. Należy zaznaczyć, że różanecznik ‘Goldbukett’ wymaga podłoża próchniczego, przewiewnego i kwaśnego. Niezbędna jest także warstwa ściółki w celu ograniczenia parowania wody z podłoża. Przy płytkim systemie korzeniowym różaneczniki są szczególnie narażone na negatywne skutki suszy. Krzewy można nawozić specjalnymi nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych, których nie brakuje w sprzedaży. Po przekwitnięciu kwiatów, należy je usunąć. Na okres zimy, przy niedostatecznych opadach obficie podlewamy krzew, aby ochronić roślinę przed suszą fizjologiczną. Odmiana ‘Goldbukett’ nie jest w pełni mrozoodporna, wytrzymuje spadki temperatury do około -24°C. Wymaga okrycia. Odmianę sadzimy na stanowiskach zacisznych, osłoniętych, półcienistych do zacienionych.

Rhododendron ‘Goldbukett'

Różanecznik ‘Goldbukett’ będzie stanowił ciekawy akcent na rabacie z roślinami kwasolubnymi, także na wrzosowisku.

 

 

Powiązane posty

3 komentarze

EwaJ 20 maja 2013 - 08:09

Jest piękny. Miałam ochotę go kiedyś kupić ale nie zdecydowałam się właśnie z uwagi na słabą mrozoodporność. Miło było obejrzeć te cudowne zdjęcia. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedz
Aleja Kwiatowa 22 maja 2013 - 18:58

Przepiękny 🙂 Marzą mi się takie pod świerkami 🙂

Odpowiedz
Giga 5 czerwca 2013 - 06:20

Ma wspaniały kolor, ale i jest dość wymagająca. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wpisz komentarz