Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Azalie japońskie- uprawa i pielęgnacja
Azalia japońska

W ogrodzie oprócz różaneczników uprawiam także azalie japońskie. Są to niewielkie zimozielone (półzimozielone) krzewy o poduchowatym pokroju, które już od kwietnia zachwycają obfitym kwitnieniem. Te dalekowschodnie okazy są jednymi z najpiękniejszych krzewów jakie możemy podziwiać w ogrodach.

Rhododendron Amoenum

Jakie podłoże?

Azalie japońskie nie należą do łatwych w uprawie, a to dlatego, że wymagają odpowiednich warunków klimatyczno-glebowych. Zapewnienie warunków jak najbliższych optymalnym, zapewni sukces w uprawie tych krzewów. Podstawowym warunkiem jest odpowiedni poziom kwasowości podłoża. Poziom pH podłoża powinien wynieść około 3,5 – 4,5. Preferują stanowiska lekko zacienione, ale przy zapewnieniu odpowiedniej wilgoci poradzą sobie także na stanowisku bardziej nasłonecznionym. Podłoże poza kwaśnym odczynem, powinno być żyzne, próchnicze o luźniejszej strukturze. Próchnicze podłoże bardziej chłonie wodę, a tym samym krzew ma więcej tak niezbędnej mu wilgoci. Oczywiście nie może się obyć bez ściółkowania, które poza walorami estetycznymi, ogranicza ekspansję chwastów i ogranicza parowanie.

Azalia japońska

Drzewa o głębokim systemie korzeniowym

Moje azalie rosną kilka metrów od śliw, a więc nie przeszkadzają im korzenie. Warto sadzić je pod drzewami i krzewami, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym. Dzięki temu drzewa nie są aż taką konkurencją na płaszczyźnie pobierania wody i składników pokarmowych. Z drzew, które charakteryzują się głębokim systemem korzeniowym warto wspomnieć o magnolii, jarzębach, wiśniach ozdobnych, dębach.

Czym ściółkować?

Za ściółkę może posłużyć przekompostowana kora sosnowa, igliwie oraz dębowe liście. U siebie stosuję korę bądź igliwie.

Unikamy wietrznych stanowisk

Ogród mam bardzo wietrzny, tak więc w okresie zimy istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzeń mrozowych. Czekam, aż żywopłot osiągnie większe rozmiary, wówczas będę miał pewność, że azalie nie będą już tak narażone na szalejące wiatry. Należy wiedzieć, że silne wiatry zimą są większym zagrożeniem niż ujemna temperatura. Wiatry wysuszają roślinę, która ze względu na zmarznięte podłoże, nie ma możliwości uzupełnienia niedoboru wody. Najlepiej jak zimy są bardziej śnieżne, wówczas jest wyższa wilgotność. Azalie japońskie warto sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, tak aby miały zapewniony, bardziej im sprzyjający, wilgotniejszy mikroklimat. 

Azalia kwiaty

Azalie japońskie lubią towarzystwo wody

Azalie japońskie warto sadzić w pobliżu zbiorników wodnych, tak aby miały zapewniony, bardziej im sprzyjający, wilgotniejszy mikroklimat. U mnie rabatę z rododendronami wykonałem w pobliżu sporego oczka wodnego.

O czym warto pamiętać

Z zabiegów pielęgnacyjnych warto wspomnieć o nawożeniu i podlewaniu. Podlewanie w razie potrzeby miękką wodą- najlepiej deszczówką. Nawożenie w zależności od stosowanych nawozów zróżnicowane. Nawożąc nawozami mineralnymi należy dostosować się do zalecanych dawek. Stosujemy wyłącznie nawozy specjalne dla roślin kwasolubnych. Stosując zwykłe nawozy, nawożenie wykonujemy co dwa miesiące, rozpoczynając wczesną wiosną. Należy pamiętać, że lipiec to ostatni miesiąc, kiedy możemy zastosować nawóz z azotem. Jeżeli zakupimy nawóz o spowolnionym działaniu czynność nawożenia w zasadzie ograniczy się do jednorazowej czynności, wykonanej wczesną wiosną. Warto wiedzieć, że zbyt wysokie pH podłoża (powyżej 5) powoduje, że roślina nie jest wstanie pobierać z podłoża żelaza, a tym samym zapada na chlorozę liści. Jest to bardzo często występująca choroba azalii, objawiająca się żółknięciem liści.

Azalea

Azalea

Przygotowanie podłoża

Moje azalie uprawiam od kilka lat. Zanim je posadziłem przygotowałem im odpowiednie podłoże. Po oczyszczeniu stanowiska wykopałem dół głębokości około 40-50 cm i szerokości około metra. Wypełniłem go kwaśnym torfem zmieszanym z igliwiem, kompostem, korą i ziemią pochodzącą z dołka. Taką mieszanką ponownie go uzupełniłem i w takie podłoże posadziłem swoje azalie. Przed posadzeniem, zawsze przez kilkanaście minut moczę bryłę korzeniową w naczyniu z miękką wodą. Po posadzeniu krzew obficie podlewamy i ściółkujemy. 

Wysokość

Krzewy te nie są zbyt ekspansywne, charakteryzują się powolnym wzrostem. Moje osiągnęły około 50 cm wysokości. W sprzedaży można spotkać się także z karłowatymi reprezentantkami, których wysokość nie przekracza nawet 30 cm. U mnie dominują barwy czerwieni, fioletu i różu. Posiadałem także odmianę kwitnącą na biało, ale niestety nie przetrwała mroźnej zimy. Jedną z odmian, którą posiadam jest ‘Nordlicht’. Jest to piękna odmiana o bardzo wyrazistych i czerwonych kwiatach.

Jakie towarzystwo dla azalii japońskich?

Moje azalie rosną na skraju rabaty z roślinami preferującymi kwaśne podłoże. Ich towarzystwem są różaneczniki oraz azalie wielkokwiatowe. Poza tym możemy zobaczyć także pierisy oraz hosty. Tłem dla nich są iglaki oraz hortensja bukietowa oraz rozrastająca się na śliwie hortensja pnąca.

Problemy

Do tej pory nie mam problemów z roślinami na kwaśnej rabacie. Azalie mają się wyśmienicie, choć dość częstym zagrożeniem okazuje się opuchlak truskawkowiec,. Szkodnik obgryza zatokowo liście bądź też żeruje w szyjce korzeniowej oraz korzeniach. Ciężko jest go zwalczyć. W przypadku jego pojawienia się, zwalczamy go odpowiednim środkiem owadobójczym. 

Rozmnażanie

Udało mi się także ukorzenić azalię japońską z lekko zdrewniałej gałązki. Można ją rozmnożyć także poprzez odkłady.
Azalie japońskie na stałe zagościły do mojego ogrodu. Z czasem na pewno powiększę swoją kolekcję, gdyż piękno majowego spektaklu jest tak wyraziste, że chciałoby się więcej i więcej 🙂 

Powiązane posty

4 komentarze

Giga 06/14/2011 - 22:06

Ale dobry wykład. Ale z tego co przeczytałam to moje są w dobrym miejscu i teraz wiem czemu ładnie rosną. Pozdrawiam

Odpowiedz
Anonimowy 04/21/2013 - 09:06

witam
kupiłam w Lidl-u azalie ale nie wiem jaka to jest, bo na etykiecie nic nie pisało, oprócz tego że nazywa się Azalia, ma drobne różowe śliczne kwiatki jest niewysoka, posadziłam do dużej donicy,w specjalnym podłożu dla roślin kwaśnolubnych, od lutego stała na parapecie, a teraz jest na tarasie słonecznym.Chyba zaczynają kwiatki przekwitać bo żółkną, czy może rosnąć w tej donicy?

Odpowiedz
Greg 04/21/2013 - 15:53

Zapewne kupiła Pani azalię indyjską. Oczywiście może rosnąć w donicy, a raczej musi, bo zimy w ogrodzie by nie przetrwała. Kilka uwag o jej uprawie znajdzie Pani poniżej 🙂

http://www.swiatkwiatow.pl/rozanecznik-indyjski-azalia-indyjska-rhododendron-simsii-id393.html

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Anonimowy 04/28/2013 - 08:35

dziękuję za link – własnie tak wygląda moja azalia i niestety po 1,5 miesiąca kwitnienia zaczynają jej żółknąć płatki – szkoda…. ale za to była jedynym kwitnącym o tej porze kwiatem i długo cieszyła moje oczy swoim ślicznym, drobnym, w formie różyczek kwiatostanem 🙂
pozdrawiam serdecznie
Margolla

Odpowiedz

Zostaw komentarz