Strona główna Maj w ogrodzie Bellewalia wielkokwiatowa, szafirek dziwny, hiacynt gronowy

Bellewalia wielkokwiatowa, szafirek dziwny, hiacynt gronowy

Grzegorz Bogucki
Szafirek dziwny

Bellewalia wielkokwiatowa, to roślina cebulowa, którą nie bez powodu mylimy z szafirkiem. Dawniej zaliczana do szafirków i obecnie nadal bardzo często sprzedawana pod nazwą Muscari pycnantha (szafirek dziwny).  Charakteryzuje się ciemnoniebieskimi kwiatami, które tworzą silnie zwarty, stożkowaty kwiatostan. Kwitnie wiosną (V-VI). W sprzedaży dostępna jest jej odmiana ‘Green Pearl’ o zielonkawych kwiatach. Ta odmiana bardzo dobrze prezentuje się posadzona pół na pół z formą kwitnącą na niebiesko.

Bellewalia wielkokwiatowa osiąga około 30- 40 cm wysokości i z powodzeniem można ją uprawiać także w pojemnikach. W uprawie nie jest jakaś szczególnie wymagająca. Przepuszczalne podłoże, nie za suche, ani nie za mokre oraz słoneczne stanowisko to podstawa. Posadzona jesienią będzie cieszyć kwiatami wiosną. Warto dodać, że po kwitnieniu przechodzi okres spoczynku. Należy do roślin mrozoodpornych i doskonale odnajduje się w naturalizowanych zakątkach, a także ogrodach skalnych.

Powiązane posty

1

Przytulniej 03/09/2023 - 23:13

Niedawno odkryłem tę stronę i cieszę się, że to zrobiłem. Wpisy są zawsze dobrze napisane, pouczające i wciągające. Mają interesujący punkt widzenia, z którym nie spotkałem się wcześniej, co naprawdę wyróżnia artykuły – szczególnie w dzisiejszych czasach. Jeśli szukasz ciekawego materiału do czytania, to zdecydowanie polecam tutaj zajrzeć!

Odpowiedz

Zostaw komentarz