737
Lawenda francuska charakteryzuje się bardzo ciekawym kwiatostanem, składającym się z kwiatów płodnych i bezpłodnych oraz większych podsadek. Najczęstsza barwa kwiatów to fiolet, ale można spotkać lawendę francuską także w barwie niebieskiej oraz białej. Kwitnie około maja i czerwca, i może powtórzyć kwitnienie. Ta zimozielona krzewinka należąca do rodziny jasnotowatych. W sprzyjających warunkach może osiągnąć do około jednego metra wysokości, choć nie w naszym, dużo chłodniejszym klimacie. Tak jak przystało na lawendę, posiada bardzo aromatyczne, szarozielone ulistnienie, które z pewnością odstraszy mole w szafie. A co najważniejsze bardzo lubią ją zapylacze 🙂
Tak jak lawenda wąskolistna, lawenda francuska preferuje stanowiska zaciszne, ciepłe oraz słoneczne. Podłoże powinno być dostatecznie suche, przepuszczalne, ale żyzne i wapienne. Odnośnie jej mrozoodporności to w naszym klimacie ma problemy z przezimowaniem w gruncie. Trzeba ją dokładnie okrywać, ale i tak nie mamy gwarancji, że przetrwa. Ona da sobie radę przy kilkustopniowym mrozie, a nie w przypadku silnych mrozów. Można uprawiać ją w pojemniku i na okres zimy przenieść do widnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej zera. Nie może być też za ciepło.
Lawenda francuska sprawdzi się w zakątkach nawiązujących do śródziemnomorskich klimatów, jak również na rabatach, obwódkach. Nadaje się na kwiat cięty oraz suszony. Upiększy także balkon oraz taras.
Rozmnażanie najlepiej wegetatywne, poprzez sadzonki, pobrane wiosną bądź późnym latem. Sadzonki nie powinny przekroczyć długości 10 cm. Stosujemy ukorzeniacz, a rozmnażanie można przeprowadzić w inspekcie bądź chłodnej szklarni. Przy rozmnażaniu poprzez nasiona należy pamiętać o stratyfikacji.
Jeżeli lawenda przetrwa okres zimy, należy ją przyciąć w okresie wiosennym o około 1/3. Cięcie pobudzi ją do intensywniejszego wzrostu i nada ładniejszy pokrój.
Lawenda francuska to piękna krzewinka, która zawitała także do mojego ogrodu. Niestety mimo okrycia i cieplejszego klimatu nie przetrwała ostrej zimy. Z pewnością w przyszłym roku znów do mnie zawita, ale wówczas potraktuję ją jako roślinę pojemnikową.
1
Wspaniale ,że w Twoim ogrodowym blogu można się tyle dowiedzieć. Nominowałam Cię do One Lovely Blog Award . Zajrzyj na mój blog. Udanego weekendu, Essi