Strona główna Encyklopedia roślin Iksjolirion tatarski (Ixiolirion tataricum)- wygląd uprawa i pielęgnacja

Iksjolirion tatarski (Ixiolirion tataricum)- wygląd uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Iksjolirion tatarski

Mimo że dopiero marzec, zastanawiam się czy w ogrodzie nadal rośnie Ixiolirion tataricum. Kupiony w 2007 roku był dla mnie nowością. Przez kilka pierwszych lat, w okresie kwitnienia, zwracał na siebie uwagę niebieskimi kwiatami. W kolejnych latach nie miałem możliwości bywania w ogrodzie wiosną, tak więc nie wiem czy przetrwał.

Rodzina
Iksjolirion tatarski jest przedstawicielem rodzaju Ixiolirion, zaliczanego do rodziny Ixioliriaceae. Rodzaj skupia zaledwie kilka gatunków, a w naszych ogrodach bywa uprawiany tytułowy Ixiolirion tataricum.

Występowanie
Naturalne stanowiska tej rośliny występują w Azji.

Wygląd
Iksjolirion to roślina dekoracyjna z kwiatów, których barwę bardzo lubię. „Nieba” na rabatach nigdy za wiele 🙂 A poza tym, to iksjolirion nadaje się na kwiat cięty. Ze względu na to, że jest rzadziej uprawiany w ogrodach, może jeszcze bardziej cieszyć nasze oczy i naszych gości. Wysokość rośliny dochodzi do 50 cm, a ponieważ cała roślina z rynienkowatymi liśćmi, kojarzy się z ogrodem naturalistycznym, najlepiej sadzić ją na rabatach zaprojektowanych w takiej stylistyce.

Okres kwitnienia
Iksjolirion tatarski kwitnie późną wiosną, a więc od drugiej połowy maja i w czerwcu.

Iksjolirion tatarski

Warunki uprawy
Aby cieszyć się pięknem tej rośliny należy posadzić ją w zacisznym, słonecznym zakątku ogrodu w przepuszczalnym podłożu. W środowisku naturalnym iksjolirion rośnie na skalistym podłożu, dlatego też przepuszczalne podłoże jest kluczowe. W okresie zimy bardziej zaszkodzi nadmierna wilgotność podłoża aniżeli ujemne temperatury. Podłoże warto wzbogacić żwirem, aby poprawić jego przepuszczalność. Sadząc cebulę, zapewnijmy roślinie także drenaż, aby ochronić cebulę przed stagnującą wodą.
Cebule sadzimy na przełomie września i października na głębokość około 10 cm, a na zimę dodatkowo okrywamy gałązkami roślin iglastych.

Pielęgnacja
Z pewnością nie jest to roślina zajmująca w uprawie, ale nie sadźmy jej pojedynczo, bo nie za bardzo będzie się prezentować, a poza tym może się pokładać. W grupie zawsze znajdzie jakąś podporę.

Rozmnażanie
Iksjolirion tatarski można rozmnożyć poprzez cebulki przybyszowe, można spróbować także rozmnożyć generatywnie poprzez nasiona, które wysiewamy późnym latem

Zastosowanie
Ixiolirion tataricum nie należy do roślin szybko rozrastających się, a pamiętając przy tym o jego naturalistycznym wyglądzie, posadźmy więcej cebul, aby był bardziej zaakcentowany. Roślina oczywiście sprawdzi się na rabacie inspirowanej naturą, w ogrodach naturalistycznych, a także w pojemnikach. Jak już wcześniej wspomniałem, nadaje się na kwiat cięty.

 

Powiązane posty

4 komentarze

Giga 03/06/2013 - 23:42

Miałam je, ale straciłam zeszłej zimy. Są to bardzo delikatne kwiatki i moim niebieskim kolorze. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 03/07/2013 - 00:01

To zapewne nie mam co marzyć, że w tym roku się pojawi. W okresie kiedy go posadziłem, zimy były łagodne, zbliżone do tegorocznej, która dla moich roślin jest bezproblemowa. Zimozielone mają się rewelacyjnie 🙂

Odpowiedz
EwaJ 03/07/2013 - 06:49

Śliczna i delikatna roślina. Dotąd nie spotkałam. Bardzo mi się podobają płatki kwiatowe z tymi paseczkami. Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Anonimowy 03/07/2013 - 09:21

Mam go już parę lat. Jest piękny ale rośnie blisko liliowców, które w pewnym okresie na nim się poprostu kładą….przez to chyba cebulki słabo się odżywiają… W tym roku go przeniosę, żeby było mu lepiej, mam nadzieję, że zimę przetrzymał…

Odpowiedz

Zostaw komentarz