Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Hortensja bukietowa (wiechowata)- uprawa i pielęgnacja
Hortensja bukietowa

Hortensja bukietowa jest jedną z najbardziej popularnych hortensji, uprawianych w naszych ogrodach. Należąca do rodzaju Hydrangeaceae zachwyca dużymi, bardzo dekoracyjnymi kwiatostanami.

Hortensja bukietowa

Pochodząca z Chin i Japonii Hydrangea paniculata jest wyższa od najbardziej znanej reprezentantki tego rodzaju, a więc hortensji ogrodowej. Osiąga około dwóch metrów wysokości. Dane dotyczą naszego klimatu, ponieważ w naturalnym środowisku, dorasta nawet do czterech metrów. Jej olbrzymie kwiatostany, osiągają do 25 cm średnicy i zachwycają chłodną bielą, znakomicie odznaczającą się na tle dużych, eliptycznych liści.

Hydrangea paniculata

Hortensja  bukietowa kwitnie w okresie letnim (sierpień- wrzesień). Aby pięknie zakwitła należy zapewnić jej jak najbliższe optymalnym warunki. Tak jak przystało na hortensje, preferuje stanowiska półcieniste, dobrze osłonięte przed silnym wiatrem. Wymaga kwaśnego podłoża. Poza tym podłoże powinno charakteryzować się dużym udziałem próchnicy.

Hortensja wiechowata

Uprawiając hortensję bukietową należy pamiętać o zapewnieniu jej sporej wilgotności, dlatego przy przedłużającej się suszy, należy ją podlewać. Nawożenie wyłącznie nawozem dla roślin, preferujących kwaśne podłoże. Z nawożeniem nie ma co przesadzać i do końca lipca powinno się ono zakończyć, aby pozwolić roślinie przygotować się do zimowego snu. Istotną kwestią przy uprawie hortensji bukietowej jest jej cięcie. Odbywa się ono wiosną ze względu na biologię tej rośliny (kwitnienie na pędach tegorocznych). Tniemy pędy na wysokości 4- 5 pąka licząc od podłoża. Nie jest wrażliwa na mrozy i doskonale sobie radzi w naszym klimacie.

Hortensja wiechowata

Hortensję bukietową możemy rozmnożyć poprzez sadzonki zielne, pobrane w okresie letnim oraz poprzez odkłady. Sadzonki ukorzeniają się po około czterech tygodniach.

Z popularnych odmian hortensji warto wymienić odmianę ‘Grandiflora’.

Hydrangea paniculata nadaje się do większości ogrodów. Może być sadzona pojedynczo bądź w grupie.
Więcej o cięciu hortensji bukietowej dowiesz się tutaj.

 

Powiązane posty

2 komentarze

megimoher 08/30/2011 - 20:03

a spójrz do mnie, jak pięknie wygląda jako duże drzewko! Taką ją lubię!

Odpowiedz
Greg 08/31/2011 - 11:27

Okazy jakie zaprezentowałaś są bajeczne, tak odmienne od mojej rzeczywistości …

Pozdrawiam
G.

Odpowiedz

Zostaw komentarz