Strona główna Bez kategorii Złotlin japoński ‚Picta’ (Kerria japonica ‚Picta’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Złotlin japoński ‚Picta’ (Kerria japonica ‚Picta’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

by Grzegorz Bogucki

W ogrodach złotlin japoński uprawiany jest zazwyczaj w odmianie ‚Pleniflora’, charakteryzującej się pełnymi kwiatami. W sprzedaży można nabyć także odmianę ‚Picta’ o kwiatach pojedynczych i liściach z białym obrzeżem.
Kerria japonica 'Picta'

Rodzina
Rosaceae– różowate
Występowanie
Stara odmiana hodowlana, uprawiana już w XIX w.
Wygląd
Odmiana charakteryzująca się bardziej zwartym pokrojem. Jest mniej ekspansywna niż gatunek. Osiąga do około metra wysokości i zbliżoną szerokość. Pędy zielone, gładkie, liście zielonkawe z białym obrzeżem. Kwiaty żółte, pojedyncze, ukazują się wiosną (maj). Kwitnienie nie jest szczególnie widowiskowe, porównując z odmianą ‘Pleniflora’, ale również cieszy.
Kerria japonica 'Picta'
Warunki uprawy
Odmianę ‘Picta’ najlepiej posadzić na stanowisku słonecznym, w zacisznym zakątku ogrodu. Preferuje podłoże żyzne, dość próchnicze, przepuszczalne i umiarkowanie wilgotne.
Pielęgnacja
Tak jak wspomniałem złotlin japoński ‘Picta’ nie rozłazi się i tworzy gęsty, zwarty krzew o dekoracyjnych pędach, liściach, a także kwiatach. Odmiana nie jest kłopotliwa. W uprawie należy pamiętać m.in. o usuwaniu przemarzniętych, a także zasuszonych pędów. Na wietrznym stanowisku, krzew jest bardziej narażony na przemarzanie. Aby ograniczyć rozrastanie się krzewu wystarczy usuwać rozłogi bądź też posadzić krzew w misie bez dna, wkopanej w podłoże. Podlewanie w razie potrzeby, a nawożenie najlepiej kompostem bądź innym nawozem organicznym.
Kerria japonica 'Picta'
Rozmnażanie
Złotlin rozrasta się poprzez podziemne rozłogi, dlatego krzew najłatwiej rozmnożyć oddzielając odrosty korzeniowe.
Zastosowanie
Odmiana ‘Picta’ może być sadzona pojedynczo bądź w grupie, także z innymi krzewami oraz bylinami. U mnie rośnie w pobliżu oczka wodnego. Ze względu na pędy, krzew jest dekoracyjny także zimą.
Uwagi końce
Jesienią liście przebarwiają się na żółto, stanowiąc ładny akcent kolorystyczny.

Zdjęcia złotlinu japońskiego o pełnych kwiatach znajdziesz m.in. tutaj.

Powiązane posty

2 komentarze

Giga 28 listopada 2015 - 12:26

Wygląda ciekawie, ale u mnie już brak miejsca na krzewy 🙁

Odpowiedz
Greg 28 listopada 2015 - 22:05

Mi zawsze żal było, że w ogrodzie brak miejsca na piękne drzewa, ale przecież ogród przydomowy nijak się ma do arboretum… Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz

Wpisz komentarz