Strona główna Balkon i taras Stokrotki (Bellis perennis)- jak uprawiać stokrotki
Stokrotki

Stokrotki to niewielkie, a przy tym  uniwersalne rośliny ozdobne, które wcześnie i długo kwitną, a poza tym odnajdą się zarówno w uprawie gruntowej, jak i pojemnikowej. 

Stokrotki w pełni kwitnienia

Zapewne wielu z nas stokrotki kojarzy z drobnymi, niepozornymi stokrotkami zwyczajnymi (Bellis perennis), które można podziwiać już pod koniec zimy na łąkach, poboczach, a także w ogrodach, gdzie traktowane są jako chwast. Stokrotki uprawiane w ogrodach, pochodzą właśnie od tych niepozornych stokrotek. Oczywiście formy ogrodowe są wyższe, zróżnicowane wielkością, kształtem i barwą kwiatów. Zależnie od potrzeb, można wybrać konkretną odmianę. W okresie wiosennym nie brakuje tych roślin w sprzedaży, dzięki czemu w szybkim tempie można urozmaicić nasadzenia wiosennego ogrodu, balkonu i tarasu.
Stokrotki
Stokrotka pospolita
Stokrotki ogrodowe ze względu na swoje rozmiary, sprawdzą się jako rośliny ozdobne do skrzynek, donic i innych pojemników, wykorzystywanych do zagospodarowania balkonu i tarasu. W ogrodzie mogą pełnić rolę wypełniaczy bądź też wczesnowiosennego akcentu. Dobrze zaprezentują się jako rośliny na obwódki, a także na kwietnikach. Stokrotki znalazły zastosowanie także w kosmetyce i ziołolecznictwie. Mimo że rodzaj obejmuje kilkanaście gatunków, to jednak stokrotki zwyczajne zdominowały rynek i stanowią numer jeden jeżeli chodzi o stokrotki. Zależnie od odmiany, stokrotki ogrodowe mogą charakteryzować się m.in. zmienną wysokością, wielkością kwiatów, a także ich kształtem. Wyróżniamy stokrotki o kwiatach pełnych, półpełnych oraz pojedynczych. W każdej odsłonie są bardzo dekoracyjne. Osiągają one do 20 cm wysokości, charakteryzując się rozetą liści oraz zmiennym kwiatem, osadzonym na łodydze. Bardzo ładnie prezentują się okazy o pełnych kwiatach w wyrazistej kolorystyce (róż, czerwień, biel i odcienie tych barw). Kwitnienie stokrotek trwa od wczesnej wiosny.
Aby cieszyć się pięknem tych roślin nie trzeba wielu zabiegów. Stokrotki są niezwykle tolerancyjne, tak więc poradzą sobie w zmiennych warunkach. Sadzimy je na słonecznym stanowisku, w razie potrzeby do lekko półcienistego. Podłoże nie może być za suche, powinno być lekko wilgotne, żyzne, próchnicze, wzbogacone dobrze rozłożonym kompostem, który dostarczy roślinie niezbędnych składników do prawidłowego rozwoju.
Stokrotki uprawia się jako rośliny dwuletnie. Nasiona wysiewamy w czerwcu, młode rośliny pikujemy, a na miejsce stałe wysadzamy jesienią bądź wiosną. Stokrotki można rozmnożyć także poprzez podział w okresie wiosennym. Poza tym część odmian się rozsiewa, a więc kolorowych akcentów nie zabraknie w kolejnych latach. Stokrotki sadzimy co około 15- 30 cm, zależnie od wielkości zakupionej odmiany. Ładnie prezentuje się odmiana ‘Romineette Rot’ o pełnych, a zarazem czerwonych kwiatach; ‘Alba Plena’ odmiana o pełnych, białych kwiatach; ‘Maria’ odmiana o różowych i pełnych kwiatach.

Powiązane posty

4 komentarze

EwaJ 04/04/2013 - 05:28

Świetny post. Rzeczywiście stokrotki to bardzo sympatyczne roślinki. Pojawiają się w moim ogrodzie co roku, w tym sezonie też ich nie zabraknie (o ile zima nie pozostanie na stałe). Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Greg 04/04/2013 - 08:02

Ewo pięknie dziękuję 🙂 Nie każdy lubi stokrotki, ale ja należę do tych osób co lubią i wiedzę, że Ty również. To uniwersalne kwiaty i w każdym ogrodzie, a także balkonie powinno znaleźć się dla nich miejsce.

Ewo zima wkrótce odejdzie i zatriumfuje wiosna. U mnie już krokusy szaleją, mam nadzieję, że śnieg już nie spadnie …

Wiosny życzę i wszystkiego dobrego 🙂

Z pozdrowieniami
Grzegorz

Odpowiedz
Giga 04/04/2013 - 11:41

Lubię i mam stokroki w ogródku na grządce i na trawniku, gdzie się same wysiały. Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 04/04/2013 - 13:47

Tak więc masz naturalistycznie 🙂 Lubię taki "bałagan" :):):) Pozdrawiam serdecznie Grzegorz

Odpowiedz

Zostaw komentarz