Strona główna Byliny Skalnica cienista (Saxifraga umbrosa)- uprawa i pielęgnacja

Skalnica cienista (Saxifraga umbrosa)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Skalnica cienista

Wśród roślin skalnych na uwagę zasługują skalnice (Saxifraga), a więc liczne gatunki, charakterystyczne m.in. dla terenów górskich. Zaliczane do rodziny skalnicowatych (Saxifragaceae) obejmują wiele gatunków roślin, często bardzo oryginalnych. Skalnicę cienistą, a tak naprawdę jej odmianę 'Aureopunctata’ uprawiam już od wielu lat, a sadzonkę, tak jak wiele innych, otrzymałem z wymiany. Przez te kilka lat, uprawiana była na zróżnicowanych stanowiskach, wielokrotnie dzielona. Skalnica cienista ładnie rośnie na stanowisku słonecznym, a także półcienistym. Nie narażona na pełne nasłonecznienie, charakteryzowała się większymi rozetkami liściowymi.

Skalnica cienista

Kilka uwag o budowie skalnicy cienistej
Dostępna w sprzedaży Saxifraga x umbrosa jest niewielką byliną zadarniającą, która tworzy zwarty kobierzec, złożony ze zróżnicowanej wielkości rozet liściowych. Jest dekoracyjna, a jej dekoracyjność wynika z zimozielonych, mięsistych liści, a także kwiatów. Podczas kwitnienia, wysokość skalnicy cienistej może osiągać do około 30 cm. Kwiaty ukazują się w maju, osadzone są na bezlistnej łodydze i składają się na luźną wiechę. Kwiaty pojedyncze, białe, gwiazdkowate z plamkami na płatkach.
Skalnica cienista
Uprawa skalnicy cienistej
Uprawa tej niewielkiej byliny nie należy do absorbujących. Wymaga ona bardziej próchniczego podłoża, pamiętajmy o tym sadząc ją na skalniakach. Preferuje wyższą wilgotność podłoża (oczywiście nie może zalegać woda) oraz stanowiska półcieniste do zacienionych. Jaśniejsze stanowiska preferuje uprawiana przeze mnie odmiana, ponieważ na jaśniejszym stanowisku ładniej się wybarwia.
Skalnica cienista
Rozmnażanie
Skalnicę możemy rozmnożyć poprzez podział- wytwarza rozłogi. Z jej rozmnożeniem nikt nie powinien mieć problemów. Skalnicę cienistą najlepiej rozmnożyć po kwitnieniu.
Zastosowanie
Skalnica cienista nadaje się do obsadzania zacienionych skalniaków. Można ją również sadzić na rabatach, a także traktować jako roślinę okrywową.
Skalnica cienista

Powiązane posty

Zostaw komentarz