Strona główna Rośliny cebulowe Czosnek południowy- czosnek kwitnący na żółto

Czosnek południowy- czosnek kwitnący na żółto

Grzegorz Bogucki
Allium moly

Kwitnące czosnki w naszych ogrodach to przede wszystkim kuliste kwiatostany w kolorze fioletowym i białym. Czosnek południowy, spotykany także pod nazwą czosnek złocisty (Allium moly) kwitnie w drugiej połowie wiosny. To niewielka bylina cebulowa, osiągająca około 25- 30 cm wysokości. Część podziemną rośliny stanowią białoszare, kuliste cebule. Część nadziemna to niebieskawozielone, lancetowate liście oraz pęd kwiatowy, zakończony kwiatostanem, złożonym zazwyczaj z kilkunastu żółtych kwiatów. Po kwitnieniu zawiązuje nasiona i przechodzi w stan spoczynku. Liście zaczynają zasychać w trakcie kwitnienia.

Allium moly bulbs
Allium moly

Czosnek południowy nie jest szczególnie wymagający. Pochodzący z Europy Południowej poradzi sobie w przeciętnej glebie, ważne, aby była dość przepuszczalna o odczynie obojętnym do lekko zasadowego. Stanowisko słoneczne, choć urośnie także w półcieniu. Cebule sadzi się jesienią, podłoże warto wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem. Posadzone cebule dobrze zimują, a cebulki przybyszowe mogą zakwitnąć nawet w następnym sezonie. Późnym latem można podzielić rozrośniętą kępę, a warto dodać, że czosnek ten szybko przyrasta i w sprzyjających warunkach daje obfity samosiew.

Allium moly
Allium moly

Czosnek ten sprawdzi się zarówno na rabatach, w ogrodzie skalnym, jak i w uprawie pojemnikowej. U siebie miałem go jeden rok w donicy, a w następnym powędrował w grunt. To ładna, mało kłopotliwa bylina cebulowa, niestety w deszczowe dni się pokłada. Wraz z ruszeniem wegetacji można mu podsypać nawozu wieloskładnikowego, choć jesienna dawka kompostu w zupełności powinna mu wystarczyć. W okresie wegetacji przy przedłużającej się suszy może wymagać podlewania.

Allium moly
Allium moly

Powiązane posty

Zostaw komentarz