Strona główna Byliny Konwalia majowa- Convallaria majalis- wygląd, uprawa, pielęgnacja

Konwalia majowa- Convallaria majalis- wygląd, uprawa, pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Konwalia majowa

Konwalia majowa (Convallaria majalis) to niezwykle popularna bylina, uprawiana w ogrodach już od kilkuset lat. Należy do roślin łatwych w uprawie, mało wymagających, a przy tym dekoracyjna, choć skromnie kwitnąca. Poza tym jej kwiaty pachną i ładnie prezentują się na tle zielonych liści. Warto dodać, że może być ekspansywna, dlatego lepiej unikać jej sadzenia na niewielkich, obficie obsadzonych rabatach. To roślina trująca, a jednocześnie lecznicza, wykorzystywana także do produkcji perfum. Idealna będzie na stanowiska półcieniste, do obsadzenia większych przestrzeni pod drzewami. To gatunek rodzimy, spotykany w otaczającym nas krajobrazie m.in. w lasach, obecnie nie będący pod ochroną.

Konwalia majowa

Rodzina
Convallariaceae– konwaliowate
Konwalia majowa należy do rodziny konwaliowatych. Do tej rodziny należy także konwalijka dwulistna (Maianthemum bifolium) czy też kokoryczka (Polygonatum).
Występowanie
Gatunek rodzimy, bylina europejska, występująca także w środkowej części Azji.
Wygląd
Część podziemną rośliny stanowią cienkie, rozgałęziające się kłącza, dzięki którym konwalię majową, możemy bardzo łatwo rozmnożyć. Wiosną ukazują się od jednego do trzech liści (eliptycznojajowate, podłużnie unerwione), a także dzbankowate, pachnące, białe kwiaty, zebrane w jednostronny kwiatostan. Po przekwitnięciu możemy zaobserwować, pojawienie się jagód (początkowo zielone, a po dojrzeniu czerwone), które są bardzo trujące!
Okres kwitnienia
Convallaria majalis kwitnie w maju.
Konwalia majowa
Warunki uprawy
Konwalia majowa doskonale sobie radzi na stanowiskach półcienistych do zacienionych w próchniczym, umiarkowanie wilgotnym, przepuszczalnym podłożu.
Konwalia majowa
Pielęgnacja
Konwalia to jedna z najmniej wymagających bylin w uprawie, oczywiście jeżeli zapewnimy jej jak najbliższe optymalnym warunki. Konwalia majowa to bylina półcienia i cienia, dlatego lepiej unikać sadzenia jej na stanowisku słonecznym chyba że zapewnimy jej stale wilgotne podłoże. W uprawie może być mniej bądź bardziej ekspansywna, dlatego zawsze trzeba mieć ją na oku. Nie jesień można ją podsypać dobrze przerobionym kompostem, który nie tylko dostarczy niezbędnych składników pokarmowych, ale także poprawi strukturę podłoża, które z czasem stanie się bardziej próchnicze.
Rozmnażanie
Konwalię majową najłatwiej rozmnożyć poprzez podział, oddzielając część kłączy. Każdy fragment kłącza powinien mieć około 8-12 cm długości i posiadać co najmniej jeden pączek. Sadzimy je dość płytko na głębokość około 10 cm.
Zastosowane
Convallaria majalis bardzo ładnie zaprezentuje się w półcienistych do cienistych zakątkach ogrodu, posadzona w większej grupie (jako roślina okrywowa). Idealnie komponuje się m.in. z paprociami, kopytnikiem europejskim czy też funkiami. Można wykorzystać ją do obsadzenia mis, które ładnie zaprezentują się na majowym tarasie i oczywiście niewielkich, ale pachnących bukietów. 
Konwalia majowa
Uwagi końcowe
W ogrodach warto sadzić odmiany ogrodowe. Zależnie od odmiany mogą zachwycić obfitszym kwitnieniem a także oryginalnymi liśćmi. Poniżej wybrane odmiany:
– ‘Grandiflora’ (charakteryzująca się większymi kwiatami);
– ‘Flore Pleno (podwójne kwiaty);
– ‘Albostriata’ (charakteryzująca się paskowanymi na żółto liśćmi);
– ‘Rosea’ (odmiana o delikatnie różowych kwiatach);
– ‘Hardwick Hall’ (liście z białym obrzeżem);
– ‘Aurea’ (złotożółte liście).

Powiązane posty

Zostaw komentarz