Strona główna Rośliny cebulowe Tulipan turkiestański (Tulipa turkiestanica) – kilka uwag o gatunku, uprawie i pielęgnacji

Tulipan turkiestański (Tulipa turkiestanica) – kilka uwag o gatunku, uprawie i pielęgnacji

Grzegorz Bogucki
Tulipan turkiestański

Tulipany uprawiane w naszych ogrodach to przede wszystkim liczne mieszańce. Warto zauważyć, że coraz częściej sięgamy po gatunki i odmiany zaliczane do  tulipanów botanicznych. Do najpopularniejszych reprezentantów tej grupy zaliczymy tulipany Fostera (Tulipa fosteriana), tulipany Greiga (Tulipa greigii), tulipany Kaufmanna czy tytułowego tulipana turkiestańskiego (Tulipa turkiestanica). Oczywiście tulipany botaniczne obejmują o wiele więcej gatunków i z pewnością warte są uwzględnienia w ogrodowych nasadzeniach. Tulipany botaniczne warto uprawiać m.in. ze względu na mniejsze wymagania uprawowe i pielęgnacyjne. Poza tym tulipany botaniczne rozpoczynają kwitnienie już w marcu, a więc w okresie, w którym z wielką niecierpliwością wyczekuje się kolejnych, kolorowych akcentów w ogrodzie. 

Tulipany turkiestańskie podziwiałem od wielu lat, ale dopiero jesienią nabyłem cebule i posadziłem w ogrodzie. Na całe szczęście nie było żadnej „niespodzianki” i tej wiosny zakwitły. Z pewnością, nie poprzestanę na tych kilku wysadzonych cebulach i w okresie jesiennym zakupię kolejne cebule.

Szarozielone liście i gwiazdkowate kwiaty…

Tulipa turkiestanica charakteryzuje się niewielką wysokością. Osiąga niewiele ponad 20 cm, a dekoracyjność rośliny wynika przede wszystkim z niewielkich kwiatów, do kilkunastu na pędzie kwiatostanowym. Częścią podziemną rośliny są niewielkie, brązowawe cebule, które wysadzamy jesienią w roku poprzedzającym kwitnienie. Są w pełni mrozoodporne.
Tulipan turkiestański
Wiosną ukazują się długie, szarozielone, lekko pofalowane liście, osiągające do kilkunastu centymetrów długości.
Na pędzie kwiatostanowym może pojawić się do kilkunastu gwiazdkowatych kwiatów w barwie białej z żółtawym środkiem. Średnica kwiatów dochodzi tylko do około 3 cm. Mimo niewielkich kwiatów, roślina zasługuje na uwagę i warto ją sadzić w ogrodach i nie tylko. Po przekwitnięciu tulipan turkiestański wytwarza nasiona, które mogą posłużyć do jego rozmnożenia, choć tulipany turkiestańskie rozmnaża się zazwyczaj poprzez cebulki potomne.

Podłoże

Te niewielkie tulipany nie należą do wymagających. Warto wspomnieć o tym, że ojczyste strony gatunku, występują na ziemi azjatyckiej m.in. w Turkiestanie. Najlepiej posadzić je w słonecznej części ogrodu w podłoże przepuszczalne o pH zbliżonym do obojętnego.

Uprawa i pielęgnacja

Tulipan turkiestański nie należy do roślin zajmujących w uprawie, dlatego też jest jednym z najczęściej uprawianych tulipanów botanicznych w naszych ogrodach. Aby zapobiec drobnieniu cebul, co kilka lat należy je wykopać, posortować i ponownie posadzić w okresie jesiennym. Przed posadzeniem, cebule zaprawiamy odpowiednim środkiem. Głębokość sadzenia należy dostosować do wielkości cebul- do około 10 cm. Podłoże można wzbogacić kompostem, który nie tylko poprawi jego strukturę, ale także wzbogaci je w składniki pokarmowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin.

Zastosowanie

Tulipany turkiestańskie to rośliny do ogrodu, a także do uprawy w pojemnikach. Z pewnością ładnie zaprezentują się w naturalistycznych zestawieniach z wczesnowiosennymi roślinami ozdobnymi, uprawianymi na rabatach np. z cebulicami czy też szafirkami. Ze względu na niewielką wysokość i „dziką” prezencję, świetnie zaprezentują się również w ogrodzie skalnym.

Powiązane posty

Zostaw komentarz