Strona główna Byliny Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Dzwonek brzoskwiniolistny

Dzwonek brzoskwiniolistny to jedna z ładniejszych bylin, którą tak często uprawiamy w naszych ogrodach. Znana i uprawiana w ogrodach od setek lat, cieszy dekoracyjnością kwiatów, obfitym kwitnieniem, a przy tym jest mało wymagająca 🙂

Dzwonek brzoskwiniolistny

Rodzina
Campanulaceae– dzwonkowate
Występowanie
Dzwonek brzoskwiniolistny występuje w Europie (także w Polsce) oraz Azji.
Wygląd
Gatunek w okresie kwitnienia może przekroczyć metr wysokości. W sprzedaży dostępne są również niższe odmiany (30- 90 cm). Równowąskie (całobrzegie lub piłkowane) liście tworzą niewielkie rozety, nie przekraczające 10 cm wysokości. Na pędzie kwiatowym może znajdować się do kilkunastu kwiatów, osadzonych na niewielkich szypułkach. Barwa kwiatów niebieska, biała, fioletowoniebieska. Bylina wytwarza liczne, drobne nasiona i zależnie od warunków może dawać mniej lub bardziej obfity samosiew. Raz sprowadzona do ogrodu, zagości w nim na stałe. W drugiej połowie lata, roślina wytwarza nowe rozety liści.
Dzwonek brzoskwiniolistny
Okres kwitnienia
Campanula persicifolia kwitnie w pierwszej połowie lata (czerwiec- lipiec).
Warunki uprawy
Stanowisko dla dzwonka brzoskwiniolistnego powinno być słoneczne do półcienistego, a podłoże przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne i wapienne.
Pielęgnacja
Dzwonek brzoskwiniolistny nie należy do bylin wymagających i zazwyczaj dobrze sobie radzi bez większych zabiegów pielęgnacyjnych. Dobrze znosi suszę ( w okresie przedłużającej się suszy, warto jednak bylinę podlewać, aby zapewnić obfitsze i bardziej widowiskowe kwitnienie). W razie potrzeby bylinę nawozimy, najlepiej kompostem (takie nawożenie w zupełności jej wystarczy). Jeżeli nie zależy nam na nasionach, to po kwitnieniu ścinamy pędy kwiatowe, a jesienią bylina zakwitnie ponownie, ale już skromnie. W chłodniejszych regionach, rozety liściowe warto okryć.
Rozmnażanie
Nie jest kłopotliwe, wystarczy wczesną wiosną podzielić roślinę. Ukorzenione rozety liści można sadzić od razu na miejsce stałe, natomiast pozbawione korzeni ukorzenić np. w inspekcie. W sprzedaży dostępne są nasiona dzwonka brzoskwiniolistnego, zazwyczaj mieszanka. Wysiewając nasiona pod koniec wiosny, kwitnącą roślinę uzyskamy latem w następnym roku. Bylina zawiązuje nasiona w drugiej połowie sierpnia.
Zastosowanie
Dzwonek brzoskwiniolistny uprawiany jest w ogrodach od setek lat i najładniej prezentuje się m.in. w ogrodach naturalistycznych, rustykalnych, na kwietnej łące. Nadaje się na zróżnicowane rabaty, a także na kwiat cięty. Młode rośliny sadzimy w rozstawie 30- 40 cm.
Dzwonek brzoskwiniolistny
Uwagi końce
W ogrodach zazwyczaj spotykamy dzwonka brzoskwiniolistnego o kwiatach niebieskich oraz białych. Warto wspomnieć o odmianie ‘Kelly’s Gold’, której liście, charakteryzują się żółtawą barwą oraz odmianie ‘Azure Beauty’ o niebieskich, a zarazem podwójnych kwiatach.

Powiązane posty

3 komentarze

blogchwila 12/13/2015 - 14:11

To jest mój ulubiony kwiat. Niestety na słabej naszej glebie nie wygląda tak pięknie, ale i tak jest czym nacieszyć oczęta. Pozdrawiam:):):):)

Odpowiedz
Greg 12/13/2015 - 17:40

Warto je podsypać kompostem, a w maju jak sucho podlewać, wówczas będą jeszcze bardziej widowiskowe:) Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
krzysiek86 12/15/2015 - 17:01

Bardzo lubię dzwonki ale muszę przyznać że nie często je coś widuję a szkoda. Są warte większej uwagi bez wątpienia 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz