Strona główna Rośliny cebulowe Tulipan dostojny ‘Unicum’- Tulipa praestans ‘Unicum’

Tulipan dostojny ‘Unicum’- Tulipa praestans ‘Unicum’

Grzegorz Bogucki
Tulipa praestans 'Unicum'

Tulipany botaniczne cieszą się coraz większą popularnością, a w sprzedaży można trafić na ciekawe gatunki i odmiany, które wiele wniosą na wiosenne rabaty. Wielką zaletą tulipanów botanicznych jest wcześniejsze kwitnienie, i mimo że są niższe, dekoracyjności im nie brakuje. Poza tym nie są tak wymagające, doskonale sobie radzą w naszych ogrodach. Jako że pochodzą z górzystych terenów, podstawa w ich uprawie to przepuszczalne podłoże i słoneczne stanowisko. W okresie spoczynku powinny mieć sucho. Do najpopularniejszych tulipanów botanicznych w naszych ogrodach należą m.in. tulipan późny (Tulipa tarda), tulipan niski (Tulipa pulchella) czy też tulipan turkiestański (Tulipa turkestanica).

Ciekawym gatunkiem tulipana botanicznego jest także tulipan dostojny, zwłaszcza odmiana ‘Unicum’. Gatunek w stanie dzikim występuje m.in. w Kazachstanie, Tadżykistanie. Osiąga około 20- 30 cm wysokości, kwitnie w kwietniu. Kwiaty po kilka na pędzie, jaskrawoczerwone. W pełni mrozoodporny, świetnie sobie radzi w naszym klimacie, jeżeli tylko zapewnimy mu odpowiednie warunki. Można go z powodzeniem sadzić na rabatach, w ogrodach skalnych, pojemnikach na balkonie i tarasie.

Tulipan dostojny ‘Unicum’ wart jest uwagi ze względu na dekoracyjne liście i kwiaty. Liście jasnozielone z kremowym obrzeżem, kwiaty jaskrawe pomarańczowoczerwone. Jak dla mnie tulipan dostojny ‘Unicum’ to bardzo ładna odmiana. Jej wysokość osiąga około 15- 20 cm, kwitnie w kwietniu, mając po kilka kwiatów na pędzie kwiatostanowym (do 5, zazwyczaj 2- 3 kwiaty). Odmiana ta to sport odmiany ‘Fusilier’ o zielonkawych liściach i także jaskrawoczerwonych kwiatach.

Tulipa praestans 'Unicum'
Tulipa praestans 'Unicum'
Tulipa praestans 'Unicum'
Tulipa praestans 'Unicum'
Tulipa praestans 'Unicum'
\\

Powiązane posty

1

Przytulniej 04/25/2023 - 11:03

Artykuł na temat tulipana praestans unicum zawiera ciekawe informacje o historii i charakterystyce tego gatunku rośliny. Dzięki podanym w tekście wskazówkom dotyczącym uprawy i pielęgnacji, czytelnicy będą mogli samodzielnie zadbać o swoje tulipany i cieszyć się ich pięknem w swoim ogrodzie.

Odpowiedz

Zostaw komentarz