Strona główna Lato w ogrodzie Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum- Chrysanthemum tricolor)- uprawa i pielęgnacja

Złocień trójbarwny (Chrysanthemum carinatum- Chrysanthemum tricolor)- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Złocień trójbarwny

Złocienie (chryzantemy) kojarzymy przede wszystkim z chryzantemą wielkokwiatową, której nie brakuje od późnego lata aż do Wszystkich Świętych, kiedy to następuje apogeum w nabywaniu tych bardzo dekoracyjnych roślin. Stanowią one podstawę dekoracji grobów, a także jesiennych kompozycji na balkonie, tarasie, a także w ogrodzie. Złocienie to bogata rodzina roślin ozdobnych, które w wyniku zmian w klasyfikacji, stały się w dużej części przedstawicielami odmiennych rodzajów. Chryzantemy to temat rzeka, tak więc dziś skupię się wyłącznie na jednym przedstawicielu zapominanych już złocieni rocznych. Nie wiedzieć czemu tak dekoracyjna roślina jednoroczna jak złocień trójbarwny, zniknęła z naszych ogrodów, choć w ofercie producentów nasion można ją nabyć. Warto na nowo promować ten gatunek złocienia, gdyż kolorowych akcentów w ogrodzie nie powinno zabraknąć, a kwiaty z dawnych ogrodów wiejskich, powinny zostać na nowo odkryte.

Złocień trójbarwny

Kilka uwag o budowie
Złocień trójbarwny to roślina jednoroczna. Osiąga do około 60 cm wysokości i faktycznie muszę przyznać, że w ogrodzie przy minimalnej opiece, osiągnęła takie rozmiary. Na balkonie jest niższy, osiąga około 50 cm wysokości. Dekoracyjność złocienia trójbarwnego wynika z podwójnie pierzastych liści, osadzonych na grubych oraz rozgałęzionych pędach. Kwiatostany, jak przystało na przedstawiciela rodziny astrowatych w formie koszyczków, złożonych z kwiatów języczkowych oraz rurkowych. Gatunek charakteryzuje się białymi kwiatami języczkowymi z żółtą nasadą oraz brunatnymi kwiatami rurkowymi. W sprzedaży możemy nabyć odmiany, które występują w bogatej kolorystyce, a także formy o pełnych kwiatach, co zdecydowanie zwiększa atrakcyjność tej rośliny. U mnie zagościł złocień o pojedynczych kwiatach i jak dla mnie jest bardziej dekoracyjny niż formy pełne. Oczywiście o gustach się nie dyskutuje. Kwiatostany osiągają dość sporą średnicę do około 7 cm (kwiaty złocienia trójbarwnego uprawianego w donicy na balkonie osiągnęły 6 cm średnicy, tak więc reszta roślin uprawiana w ogrodzie z pewnością osiągnęła 7 cm średnicy).

Pochodzenie
Warto przypomnieć, że naturalne siedliska gatunku, występują w Afryce Północnej.
Rozmnażanie
Jak już wcześniej wspomniałem złocień trójbarwny nie jest wymagający, a jego uprawa nie jest zajmująca. Jako że jest to roślina jednoroczna uzyskujemy ją każdego roku z nasion. Nasiona można wysiać już w marcu, ale do skrzynek bądź zimnego inspektu. Siew wprost do gruntu, należy wykonać w maju. Osobiście skorzystałem z drugiej opcji. Złocień trójbarwny zakwita po około 10 tygodniach.
Kwitnienie
Złocień charakteryzuje się długim kwitnieniem, które może trwać od czerwca do września. U mnie nadal kwitnie i ma masę nowych pąków kwiatowych.
Wymagania, uprawa i pielęgnacja
Roślina preferuje podłoże gliniastopiaszczyste jednak jest tolerancyjna i radzi sobie na mniej przyjaznym stanowisku, preferuje słoneczną wystawę. U mnie na balkonie ma wystawę bardziej wschodnią, a więc z rana ma sporo słonecznych promieni, a później wkrada się cień. W takich warunkach także doskonale się rozwija. W ogrodzie ma zapewnione stanowisko w pełni słoneczne oraz gliniastopiaszczyste podłoże. Zarówno w gruncie, jak i na balkonie podlewany jest raz w tygodniu płynnym nawozem do roślin kwitnących, zgodnie z zaleceniami producenta.
W ogrodzie, podrośnięte siewki, zostały przerzedzone. Odstęp miedzy roślinami wynosi około 20- 30 cm.
Zastosowanie
Złocień trójbarwny nadaje się na barwne rabaty, na kwiat cięty, a także na balkon.

Powiązane posty

7 komentarzy

Giga 08/12/2012 - 18:08

Faktycznie jest ładny, muszę się za nimi zacząć oglądać, bo nie mam.Pozdrawiam.

Odpowiedz
Greg 08/12/2012 - 18:09

Bardzo polecam, są rewelacyjne 🙂

Pozdrawiam ciepło
Grzegorz

Odpowiedz
Paulina (ArchitekturaKrajobrazu.info) 09/06/2012 - 12:06

najpiękniesza jest ta mnogość kolorów na jednym kielichu.

Odpowiedz
Paul 305 04/08/2017 - 13:15

Tyle już różnych kwiatów sialem ale tego jeszcze nie więc tej wiosny posieje na próbę obok Godecji.

Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedz
Greg 04/09/2017 - 11:37

Polecam i pozdrawiam G.

Odpowiedz
Caprice 04/07/2019 - 18:48

Miałam i faktycznie jest piękny, ale niestety zeszłego zbyt upalnego lata i wobec suszy skarłowaciał i przysechł. Niemniej jednak, wydał bardzo dużo nasion. Będę go siać na nowo co roku.

Odpowiedz
Greg 04/07/2019 - 20:58

Trzymam kciuki, aby w tym roku pokazał na co go stać 🙂 Pozdrawiam :):):)

Odpowiedz

Zostaw komentarz