Strona główna Encyklopedia roślin Wrzos zwyczajny 'Silver Knight’ (Calluna vulgaris 'Silver Knight’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Wrzos zwyczajny 'Silver Knight’ (Calluna vulgaris 'Silver Knight’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Wrzos zwyczajny 'Silver Knight'

Wrzosy należą do najpopularniejszych krzewinek, uprawianych w naszych ogrodach. W stanie dzikim m.in., w lasach sosnowych, na polanach leśnych, można natknąć się na Calluna vulgaris. Szczególnie widowiskowo, prezentują się krzewinki, rosnące na większej powierzchni, tworzące malownicze wrzosowiska. W ogrodach można stworzyć namiastkę takiego miejsca, wykorzystując bardzo zróżnicowane odmiany wrzosu pospolitego. Odmiany różnią się między sobą m.in., barwą liści, wysokością, siłą wzrostu, terminem kwitnienia, barwą kwiatów. Do ciekawszych odmian należy m.in. 'Silver Knight’.

Wrzos zwyczajny 'Silver Knight'

Rodzina

Ericaceae- wrzosowate

Wygląd

Niewielka, zimozielona krzewinka, osiągająca do około 30- 40 cm wysokości i 50 cm szerokości. Liście o ciekawej jak na wrzosy, szarosrebrzystej barwie (zimą przebarwiające się na purpurowo), kwiaty drobne, jasnoróżowe, osadzone w górnej części pędów, tworzące dekoracyjne, kłosowate kwiatostany.

Okres kwitnienia

Sierpień- wrzesień

Warunki uprawy

Wrzosy sadzimy na stanowisku słonecznym, osłoniętym przed wiatrem. Podłoże lekkie, przepuszczalne, umiarkowanie wilgotne, koniecznie kwaśne.

Pielęgnacja

Jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych wrzosów jest ich przycinanie. Dzięki temu zabiegowi, krzewinki będą ładnie zagęszczone, zwarte, obficie kwitnące i odmłodzone. Rośliny przycinamy wiosną, tnąc pędy pod kwiatostanem. Nawożenie nawozami dla roślin kwasolubnych, podlewanie w razie potrzeby. Poza tym rośliny dobrze jest ściółkować, przekompostowaną korą sosnową, a na zimę, w razie potrzeby okrywać np. gałązkami świerkowymi.

Rozmnażanie

Najłatwiej poprzez odkłady.

Zastosowanie

Wrzosowiska, skalniaki, balkony, tarasy, rabaty, ogrody przydomowe.

Uwagi

Roślina miododajna.

Powiązane posty

Zostaw komentarz