Strona główna Balkon i taras Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’ (Tagetes patula ‘Izolda’)- kilka słów o odmianie

Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’ (Tagetes patula ‘Izolda’)- kilka słów o odmianie

Grzegorz Bogucki
Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’

Tej wiosny zakupiłem kilka opakowań nasion zróżnicowanych aksamitek. Jedną z nich była Tagetes patula nana flore pleno ‘Izolda’. Część aksamitek wysiałem wcześniej do skrzynek, a ‘Izoldę’ od razu do gruntu (początek maja).

Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’

’Izolda’ to aksamitka rozpierzchła o pełnych kwiatach, niska odmiana, osiągająca do około 20- 25 cm wysokości. Zastosowałem ją na obrzeże rabaty przy tarasie. Poza tym aksamitka rozdziela kamienną ścieżkę ze wspomnianą rabatą. Ścieżka jest ciągiem komunikacyjnym łączącym taras z ogrodem. Prowadzi aż do oczka wodnego, nad którym znajduje się mostek, stanowiący punkt widokowy.
Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’ jest zwarta. Jej kwiaty mają średnicę do 3 cm i są jednokolorowe – pomarańczowe. Kwitnie obficie i równomiernie. Zależnie od terminu siewu, kwitnienie rozpoczyna się już w czerwcu i trwa do samych przymrozków.
Aksamitki mogą rosnąć na stanowisku słonecznym do półcienistego. U mnie rosną na stanowisku słonecznym.
Aksamitka rozpierzchła ‘Izolda’
Podsumowując warto zauważyć, że poza bezpośrednim wysiewem nasion do gruntu, wczesną wiosną, można wysiać nasiona do skrzynek i przygotować rozsadę. Zahartowane sadzonki należy wysadzić w drugiej połowie maja. Sadząc bądź przerywając rośliny uzyskane poprzez siew bezpośrednio w grunt, zachowujemy odstępy około 15- 30 cm. Pamiętajmy o podlewaniu roślin- w razie potrzeby, podobnie o nawożeniu. U siebie stosuje kompost, a czasem także płynne nawozy. Nigdy nie przesadzam z nawozami i staram się korzystać z nawozów organicznych.

Powiązane posty

Zostaw komentarz