Strona główna Byliny Ostrogowiec czerwony- kwiaty do ogrodu inspirowanego naturą

Ostrogowiec czerwony- kwiaty do ogrodu inspirowanego naturą

Grzegorz Bogucki
Ostrogowiec czerwony

Ostrogowiec czerwony (Centranthus ruber) jest krótkowieczną byliną z rodziny kozłkowatych (Valerianaceae), którą z powodzeniem można uprawiać na mniej zasobnych glebach, koniecznie przepuszczalnych, bardziej zasadowych. Nie przeszkadza mu kamieniste, piaszczyste podłoże, radzi sobie w tak trudnych warunkach. Gorzej mu w zasobnym, żyznym, jak i bardziej wilgotnym podłożu, w którym gorzej zimuje.

Pochodząca z cieplejszych zakątków Europy bylina (rejon Morza Śródziemnego) idealnie odnajduje się w ogrodach inspirowanych naturą. Kwitnie bardzo obficie i tworzy wyraziste plamy na rozległych rabatach. Osiąga do około 70-90 cm wysokości, liście z niebieskawym odcieniem.  Dostępna w wielu odmianach, może cieszyć kwiatami w różnych odcieniach różu, mniej lub bardziej czerwonymi, a także białymi. Kwiaty liczne, zebrane są w wiechowate kwiatostany i cieszą oczy latem. Po kwitnieniu można ją przyciąć i spodziewać się jesiennego kwitnienia nawet do samych przymrozków. Na obfitość kwitnienia wpływa także usuwanie przekwitających kwiatostanów, dzięki czemu można także uniknąć nadmiernego rozsiewania się tej byliny. W sprzyjających warunkach ostrogowiec czerwony może dawać obfity samosiew.

Najlepiej udaje się na lżejszym, przepuszczalnym podłożu, nie za bardzo żyznym, bardziej suchym, na którym nie będzie podatna na pokładanie się. W razie potrzeby podłoże warto uzupełnić żwirkiem, a także zapewnić drenaż. To bylina słońca, więc uprawiamy ją wyłącznie na słonecznych rabatach.

Ostrogowiec czerwony
Centranthus ruber

Warto dodać, że ostrogowiec przyciąga owady, m.in. motyle i pszczoły.

Powiązane posty

Zostaw komentarz