Strona główna Paprocie Wietlica samicza ‘Frizelliae’ (Athyrium filix- femina ‘Frizelliae’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Wietlica samicza ‘Frizelliae’ (Athyrium filix- femina ‘Frizelliae’)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Wietlica samicza ‘Frizelliae’

Wietlica samicza jest gatunkiem paproci, który występuje także w Polsce. Rośnie w wilgotnych lasach. W moich rodzinnych stronach (zachodniopomorskie) jest gatunkiem pospolicie występującym, dlatego znam ją od wielu, wielu lat. Athyrium filix- femina w sprzedaży dostępna jest w wielu odmianach. Jedną z bardziej oryginalnych jest odmiana ‘Frizelliae’.

Wietlica samicza ‘Frizelliae’

Odmiana ‘Frizelliae’ jest starą odmianą, znalezioną w Irlandii w połowie XIX w. Jak na paproć bardzo oryginalna i łatwo ją rozpoznać w paprociowym bogactwie gatunków i odmian. Charakteryzuje się wąskimi liśćmi, osiągającymi 20-60 cm długości, złożonymi z licznych okrągławych listków, osadzonych na osi głównej liścia. Na starszych roślinach może dochodzić do zjawiska rewersji, dlatego starsze rośliny warto odmładzać poprzez podział.

Wietlica samicza ‘Frizelliae’

Paproć wymaga stanowisk cienistych do półcienistych, podłoża próchniczego, przepuszczalnego, wilgotnego oraz kwaśnego. Athyrium filix- femina rozmnażamy wegetatywnie poprzez podział rośliny wiosną. Paproć ładnie zaprezentuje się w zakątkach z roślinami o podobnych wymaganiach np. paprociami.

Powiązane posty

2 komentarze

Barwy Ogrodu 10/27/2016 - 10:45

Śliczniutka jest, a poskręcane liście tylko jej dodają uroku…

Odpowiedz
Greg 11/21/2016 - 23:12

O tak! Paprocie są piękne:) Pozdrawiam 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz