Strona główna Byliny Słonecznik ‘Lemon Queen’- uprawa i pielęgnacja

Słonecznik ‘Lemon Queen’- uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Słonecznik ‘Lemon Queen’

W ogrodach najczęściej uprawiamy słonecznik zwyczajny (Helianthus annuus), dostępny w wielu zróżnicowanych odmianach. Warto jednak zwrócić uwagę na słoneczniki wieloletnie. Ciekawym reprezentantem tej grupy jest słonecznik ‘Lemon Queen’.

Słonecznik ‘Lemon Queen’

Rodzina
’Lemon Queen’ tak jak pozostałe słoneczniki zaliczany jest do rodziny astrowatych Asteraceae.
Występowanie
Bylina pochodzi z Ameryki Północnej. 
Wygląd
Helianthus ‘Lemon Queen’ to wysoka bylina, która w sprzyjających warunkach może przekroczyć 2 m wysokości.  Pędy wyprostowane, liście jajowate, zaostrzone do 12 cm długości, ciemnozielone. Kwiaty mimo że drobniejsze (do około 7 cm średnicy) to jednak, jak dla mnie bardzo dekoracyjne. Kwiaty języczkowate jasnożółte, a rurkowate nieco ciemniejsze.

Słonecznik ‘Lemon Queen’

Okres kwitnienia 
Słonecznik ‘Lemon Queen’ jest byliną późnego lata i jesieni. 
Warunki uprawy 
Bylina jest tolerancyjna, ale warto zapewnić jej umiarkowanie żyzne, próchnicze, przepuszczalne, wilgotne podłoże o odczynie obojętnym do zasadowego. Stanowisko oczywiście słoneczne. 
Pielęgnacja 
Helianthus ‘Lemon Queen’ nie jest wymagający. Na zbyt żyznym podłożu może się pokładać i wówczas należy roślinę palikować. Warto dodać, że jest mrozoodporny.
Rozmnażanie
Podział wiosną. 
Zastosowanie 
Ponieważ słonecznik ‘Lemon Queen’ to bardzo wysoka bylina, najlepiej sadzić ją na tyłach rabat, a także przy wysokich murkach, ścianach. Doskonale prezentuje się w towarzystwie jesiennych bylin i traw

Powiązane posty

Zostaw komentarz