Strona główna Byliny Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica)- kilka słów o uprawie i pielęgnacji

Żabieniec babka wodna (Alisma plantago-aquatica)- kilka słów o uprawie i pielęgnacji

Grzegorz Bogucki
Żabieniec babka wodna

W strefie bagiennej zbiornika wodnego, warto uprawiać zróżnicowane gatunki roślin. Z pewnością przy obsadzaniu tej strefy, wielu wybierze babkę wodną. Jest to pospolity gatunek rośliny nadwodnej, otaczającego nas krajobrazu. Może nie każdemu odpowiada jej dekoracyjność, ale nie zmienia to faktu, że żabieniec babka wodna, jest gatunkiem mało wymagającym. Doskonale odnajduje się w naszych przydomowych ogrodach wodnych. Występująca w dużej części świata Alisma plantago-aquatica, zaliczana jest do rodziny Alismataceae. Jej atutem z pewnością są niewielkie wymagania, a także w dużej mierze jej dekoracyjność.

Żabieniec babka wodna

Część podziemną mrozoodpornej byliny stanowi rozrastające się kłącze, dlatego też rozrośnięte okazy bez problemu można dzielić. Dzieląc kłącze uważamy na trujący sok, zawarty w roślinie. Roślinę możemy rozmnożyć również generatywnie, a więc poprzez nasiona. Ona daje obfity samosiew, tak więc w krótkim czasie można zyskać sporo okazów tej rośliny. Sadzimy ją na głębokości 5- 30 (40) cm, przy czym urośnie posadzona także w głębszej wodzie. W głębszej wodzie nie będzie tak ekspansywna, jak w optymalnych dla niej warunkach. Podłoże może stanowić mieszanka gliny z piaskiem (1:2).

Żabieniec babka wodna

Podstawą jej dekoracji są zaostrzone liście, osadzone na długich ogonkach, tworzących rozety. Od czerwca do września trwa kwitnienie. Kwiaty drobne, białe do różowawych, tworzące kilkupiętrowy kwiatostan, osadzony na długim pędzie kwiatostanowym, dochodzącym nawet do ponad 100 cm długości.

Żabieniec babka ładnie prezentuje się z Menyanthes trifoliata i właśnie z tą rośliną tworzy u mnie wodne zestawienia. W środowisku naturalnym występuje w okolicach rzek, stawów, jezior, na terenach podmokłych, rowach itp.

Żabieniec babka wodna

Inne gatunki rodzaju to m.in. żabieniec trawolistny, a także żabieniec lancetowaty. 

Powiązane posty

6 komentarzy

Basia Smoter 02/06/2016 - 22:03

Nigdy nie miałam smykałki do roślin

Odpowiedz
Greg 02/07/2016 - 00:36

Znam wiele osób, które również tak mówiły, ale jak złapały bakcyla, to świetnie dogadują się ze swoimi zielonymi pupilami. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
Giga 02/07/2016 - 21:15

Muszę się na wiosnę postarać o tą roślinę 🙂

Odpowiedz
Greg 02/07/2016 - 23:37

Myślę, że z jej zdobyciem nie powinno być problemu. Pozdrawiam serdecznie 🙂

Odpowiedz
junika 12/06/2018 - 15:27

Witam.A jak posiać nasiona zebrane ?
Do mokrego podoża,czy zrobić mini oczko w donicy?

Odpowiedz
Greg 12/07/2018 - 23:33

Nie ma potrzeby robienia mini oczka w donicy, wystarczy posiać w podłoże do wysiewu nasion, rozsypać nasiona, przycisnąć lekko do podłoża, podsypać drobnym piaskiem i nie przesuszać podłoża. U mnie rozsiewała się bez problemu i rosła w warunkach mniej przychylnych, tak więc z jej siewem nie powinno być większych problemów. Pozdrawiam i powodzenia 🙂

Odpowiedz

Zostaw komentarz