Strona główna Lato w ogrodzie Liatra kłosowa (Liatris spicata) – uprawa i pielęgnacja liatry kłosowej

Liatra kłosowa (Liatris spicata) – uprawa i pielęgnacja liatry kłosowej

Grzegorz Bogucki
Liatra kłosowa

Liatra kłosowa należy do roślin powszechnie uprawianych w naszych ogrodach. Charakteryzuje się ciekawym, a zarazem dekoracyjnym kwiatostanem. Część podziemną stanowią niewielkie bulwy, a nadziemną sztywne pędy kwiatonośne oraz wąskie liście. Wysokość liatry kłosowej osiąga do około 80 cm, czasem więcej. Liatra latem cieszy oryginalnym, wydłużonym kwiatostanem. Kwiaty rozwijają się z góry na dół.

Liatra kłosowa

 
Pochodząca z Ameryki Północnej liatra kłosowa nie jest zbyt wymagająca, ale do prawidłowego rozwoju, wymaga wilgotniejszego podłoża, choć nie mokrego. Preferuje słoneczne stanowiska, mimo to urośnie także na stanowisku półcienistym. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i zasobne w składniki pokarmowe.
 
Liatra kłosowa
 
Liatrę kłosową rozmnażamy poprzez podział, a także nasiona. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym, co kilka lat. Jako że jest mrozoodporna, doskonale poradzi sobie w ogrodach, dodatkowo wabiąc liczne motyle. Liatra należy do roślin miododajnych.
Liatra kłosowa kiełkująca bulwka
W okresie wegetacji, a konkretnie wiosną liatrę nawozimy, najlepiej nawozem organicznym np. dobrze rozłożonym kompostem. Nie przesuszajmy liatry kłosowej.
 
Uważajmy na gryzonie (nornice), które mogą pozbawić nas widoku kwitnącej liatry. Zagrożeniem są również ślimaki.
 
Liatra kłosowa doskonale zaprezentuje się na rabacie bylinowej, a także wszędzie tam, gdzie nie będzie musiała konkurować z ekspansywnymi roślinami. Można pokusić się także o uprawę tej rośliny na balkonie. Wspaniale zaprezentuje się w zmiennej stylistyce, również w ogrodach naturalistycznych. Nadaje się także na kwiat cięty.
 
Liatra kłosowa
 
Liatra kłosowa
 
Liatra kłosowa

Liatra kłosowa

Powiązane posty

2 komentarze

Aleja Kwiatowa 04/03/2013 - 20:06

W tym roku również ją zakupiłam – lubię te rośliny 🙂

Odpowiedz
Urszula - Proste potrawy 05/31/2013 - 11:38

Tez nabyłam i czekam co z niej będzie w tym roku, a ślimaczki tez niestety są u mnie:(

Odpowiedz

Zostaw komentarz