Strona główna Lato w ogrodzie Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’ (Helianthus annuus 'Teddy Bear’) – kilka słów o odmianie

Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’ (Helianthus annuus 'Teddy Bear’) – kilka słów o odmianie

Grzegorz Bogucki
Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’

Jakiś czas temu przedstawiłem odmianę słonecznika ‘Sonnengold’, którego uprawiałem na balkonie. W tym roku pojawiła się u mnie nowa odmiana słonecznika zwyczajnego o nazwie ‘Teddy Bear’. Nie wyobrażam sobie ogrodu bez słonecznego akcentu w formie słoneczników, tak więc zakupiona odmiana była kontynuacją uprawy słonecznika zwyczajnego w ogrodzie.

Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’

Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’ jest ciekawą odmianą, łatwą w uprawie bez większych wymagań. U mnie jest kilkanaście okazów tej rośliny, które uzyskałem poprzez wysiew nasion do doniczek oraz bezpośrednio w grunt. Niezależnie od formy wysiewu, oba sposoby się sprawdziły, a dziś mam okazję podziwiać słoneczne piękno odmiany ‘Teddy Bear’.
Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’
Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’
Podstawą dekoracyjności 'Teddy Bear’ są oczywiście złociste, pełne kwiaty, które mogą osiągnąć do 15 cm średnicy. Bardzo pięknie prezentują się na tle jasnozielonych, sporych liści, całościowo stanowiąc idealne zestawienie. Warto dodać, że odmiana ‘Teddy Bear’ rozgałęzia się, tak więc jedna roślina, uraczy nas większą ilością kwiatów niż tylko jednym.
Helianthus annuus ‘Teddy Bear’ osiąga do około 40- 50 (60) cm, tak więc jest idealną odmianą do uprawy w pojemnikach. U mnie uprawiany wyłącznie w gruncie. Poza tym jego kwiaty można wykorzystać na kwiat cięty.
Słonecznik zwyczajny ‘Teddy Bear’
Warunki uprawowe słoneczników opisałem już przy okazji odmiany ‘Sonnengold’.
Uprawa ‘Teddy Bear’ w skrócie:
– wysiew nasion w marcu do doniczek,
– wysiew nasion w kwietniu i maju bezpośrednio w grunt (głębokość wysiewu około 1 cm),
– wysiewając słonecznik w marcu do doniczek, w maju zahartowane sadzonki wysadzamy z bryłą korzeniową w grunt,
– w przypadku wysiewu nasion bezpośrednio w grunt, wysiewamy po kilka nasion, a po ukazaniu się siewek zostawiamy najsilniejsze,
– w uprawie ‘Teddy Bear’ rozstawa powinna wynieść około 40 x 40 cm,
– kierując się powyższymi założeniami, kwiatami możemy cieszyć się już od lipca, a kwitnienie potrwa do około września.
Helianthus annuus ‘Teddy Bear’ to ładna odmiana, z pewnością warta polecenia 🙂

Powiązane posty

Zostaw komentarz