Strona główna Drzewa i krzewy liściaste Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) – wymagania, uprawa, cięcie

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) – wymagania, uprawa, cięcie

Grzegorz Bogucki
Migdałek trójklapowy

Migdałek trójklapowy jest krzewem, którego kwitnienie na przełomie kwietnia i maja jest niezwykle widowiskowe. Kwitnie na różowo, bardzo obficie. Krzew jest wręcz oblepiony, delikatnie różowymi, pełnymi kwiatami. Nie sposób nie zwrócić na niego uwagi. Zazwyczaj szczepiony jest na pniu, tak więc tworzy niewielkie drzewko, w okresie kwitnienia bardzo dekoracyjne, z chęcią sadzone w ogrodach i na działkach. Warto dodać, że forma krzewiasta jest mniej problematyczna w uprawie, aniżeli forma pienna. Poza tym migdałek trójklapowy ma swoje wymagania i tylko dzięki prawidłowej uprawie i pielęgnacji, jesteśmy w stanie uzyskać obficie kwitnące rośliny.

Przywędrował do nas z Chin

Migdałek trójklapowy, inaczej migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) to azjatycki gatunek, który przybył do nas z Chin. W naszych ogrodach zazwyczaj uprawiamy odmianę o pełnych kwiatach ‘Multiplex’, szczepioną zazwyczaj na ałyczy. Wysokość krzewu osiąga około 2 m, a w formie piennej różnie, zależnie od wysokości zaszczepienia na pniu. Kwitnienie krzewu przypada na przełom kwietnia i maja, jeszcze przed rozwojem liści. Kwiaty w pąkach są ciemnoróżowe, a po rozkwitnięciu bladoróżowe. Po przekwitnięciu kwiatów czasem zawiązują się owoce.

Zaciszne i słoneczne stanowisko

Migdałek wymaga stanowisk ciepłych, zacisznych, słonecznych, podłoża raczej żyznego, nie za ciężkiego, wzbogaconego próchnicą, a także umiarkowanie wilgotnego. Podłoże najlepiej wzbogacić kompostem, który poprawi jego strukturę, a także dostarczy roślinie składników pokarmowych. W mroźne zimy migdałek może przemarzać, co odbije się na kwitnieniu.

Jak przyciąć migdałka?

Uprawiając migdałka trójklapowego, nie można zapominać o jego corocznym przycinaniu. Cięcie zapewnia obfitość kwitnienia, a także ogranicza zachorowalność na brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Jest to choroba grzybowa, która w szybkim tempie doprowadza do zamierania całych pędów. Cięcie wykonujemy zaraz po przekwitnięciu kwiatów. Krzew kwitnie na pędach zeszłorocznych, tak więc cięcie powinno być silne, zarówno w przypadku migdałka w formie krzewu (pędy skracamy nad 3-5 pąkiem), jak i piennej.  Latem na długich pędach, które wyrosną po przycięciu rośliny, zawiążą się pąki kwiatowe.

Aby uzyskać formę pienną, charakteryzującą się ładnie ukształtowaną, zwartą koroną, po kwitnieniu pędy skracamy do około 10- 15 cm. W kolejnych latach postępujemy tak samo, a więc co roku, korona drzewka będzie trochę większa.

Ważne jest także, aby na bieżąco usuwać odrosty, wyrastające z podkładki. Jeżeli odrosty nie byłyby usuwane, z czasem zagłuszyłyby migdałka.

Powiązane posty

Zostaw komentarz