Ogrodnictwo od A do Z

Krokus ‘Ruby Giant’ (Crocus tommasinianus ‘Ruby Giant’)- wiosenne przebudzenie na trawniku

Krokus‘Ruby Giant’ to odmiana krokusa Tomasiniego,  doskonale nadająca się do ogrodów inspirowanych naturą. Świetnie odnajduje się także na trawniku. Wprowadza więcej życia i koloru do wybudzającego się ze snu zimowego ogrodu. Jego fioletowe kwiaty z jaśniejszym środkiem są wyraziste i ładnie komponują się m.in. z narcyzami. Po przekwitnięciu kwiatów należy pamiętać, aby nie ścinać liści. Z ich usunięciem czekamy do momentu aż liście same zaschną. Dopiero wówczas można je usunąć. To bardzo ważne! Dzięki liściom roślina magazynuje składniki pokarmowe w tworzących się bulwkach potomnych, które wydadzą kwiaty następnej wiosny.

Crocus tommasinianus 'Ruby Giant’

W ogóle krokus Tomasiniego to świetny gatunek do naturalizacji wybranych zakątków ogrodu czy też trawnika. Z czasem tworzy obficie kwitnące, krokusowe łany, które dają namiastkę dzikich krokusowych łąk.

Krokus ‘Ruby Giant’ jest odmianą ogrodową z drugiej połowy XX w. Składa się z części podziemnej, a więc bulwy z korzeniami, która pod koniec zimy wydaje kilka wąskich liści oraz kwiaty. Kwitnienie przypada na luty- marzec i niestety nie jest za długie (u mnie trwało około trzech tygodni), uzależnione także od panujących warunków atmosferycznych. Warto dodać, że wcześnie kwitnący krokus, stanowi pożytek dla zapylaczy.

Uprawa tej odmiany nie jest zajmująca i nie odbiega od uprawy innych gatunków, tak więc nie będę się tutaj rozpisywał tylko zapraszam do mojego ogólnego wpisu o krokusach

Krokusy- uprawa i pielęgnacja – Ogrodnictwo od A do Z (az-ogrodnictwo.pl)

Dodam tylko, że Crocus tommasinianus nie ma problemu z rozmnażaniem, bywa że staje się wręcz ekspansywny, co dla jednych może być zaletą, ale dla innych znów problemem. Mam nadzieję, że zakupiona przeze mnie ‘Ruby Giant’nie będzie próżnować i dość szybko opanuje przeznaczony dla niej niewielki trawnik 🙂

Sadzenie niewielkich bulw krokusa jest szalenie proste. Jednym ze sposobów jest zrobienie nacięć szpadlem w kształcie litery H. Po wykonaniu nacięć odchylamy darń i układamy bulwy. Podłoże można wymieszać z niewielką ilością piasku, aby było bardziej przepuszczalne.

Exit mobile version