Ogrodnictwo od A do Z

Czerwiec w ogrodzie

W czerwcu możemy wypocząć wśród bujnie rosnących roślin, zajadając się pierwszymi owocami i warzywami.

Czerwiec w ogrodzie

W ogrodzie ozdobnym nadszedł czas na wykopywanie cebul tulipanów, a także na wysiew roślin  dwuletnich m.in. bratków.  U mnie bratki same się rozsiewają, więc nie ma potrzeby dodatkowego siewu. Podobnie jest z goździkiem brodatym, naparstnicą, stokrotkami i niezapominajkami.
W ogrodzie ozdobnym oraz sadzie mam sporo trawnika, więc należy o niego zadbać. W tym miesiącu jest dość wilgotno i ciepło, tak więc trawa bardzo szybko rośnie. Raz w tygodniu, a nawet częściej należy ją kosić. Wysokość cięcia powinna wynieść około 3-5 cm, przy czym zależne jest to od wielu czynników. W upalne dni, trawnik strzyżę zawsze o kilka centymetrów wyżej.
W razie przedłużającej się suszy nie obędzie się bez podlewania trawnika jak i innych roślin. Pamiętajmy, że lepiej podlewać rzadziej, ale obficiej. Aby podlanie było korzystne, nawodnienie podłoża powinno sięgać około 10-15 cm w głąb. W takim przypadku korzenie nie rozbudowują się przy samej powierzchni, dzięki czemu nie będą tak bardzo podatne na ujemne skutki suszy.
Nie wolno zapominać także o odchwaszczaniu oraz ewentualnym nawożeniu. U mnie problem z chwastami jest ograniczony ze względu na ściółkowanie podłoża. Odchwaszczanie polega na usunięciu pojedynczych, nieproszonych gości.

Piękno kwitnienia rododendronów jeszcze trwa, ale w czerwcu się zakończy. Pamiętajmy, że usunięcie przekwitłych kwiatostanów pobudzi roślinę do bujniejszego rozrostu, a w konsekwencji uzyskanie obfitego kwitnienia w roku następnym. Podobnie czynimy z lilakami oraz różami.
Jeżeli posiadamy żywopłoty to dobry czas na ich cięcie. Jeżeli rośliny kwitnące jeszcze kwitną, należy jeszcze poczekać. Po przeprowadzeniu cięcia warto podsypać rośliny nawozem.
Czerwiec to czas kwitnienia ostróżek ogrodowych. Ponieważ w moim ogrodzie jest dość wietrzenie, przy niektórych okazach muszę stosować paliki, aby zabezpieczyć je przed złamaniem. Dodatkowo należy monitorować ogród, aby nie został zaatakowany przez liczne choroby i szkodniki. Najczęstszym szkodnikiem są mszyce, tak więc pamiętajmy o szybkiej reakcji na ich ewentualną obecność.
Tarasy i balkony w tym miesiącu toną już w kwiatach. Naszym zadaniem będzie przede wszystkim systematyczne podlewanie, nawożenie, usuwanie przekwitłych kwiatów oraz ochrona roślin przed chorobami i szkodnikami. W przypadku upałów, rośliny należy podlewać nawet dwa razy dziennie. Najlepiej z samego rana oraz wieczorem. Nawożenie najlepiej doglebowo płynnymi nawozami. Ja sobie cenię taką formę nawożenia. Można skorzystać też z nawozów wolno działających. Ta opcja zapewne będzie bardzo odpowiadać najbardziej zapracowanym pasjonatom roślin.

W sadzie ograniczam się do koszenia trawnika oraz konsumpcji wczesnych owoców. W moim przypadku są to owoce czereśni. Czerwiec to dobry czas na przerzedzenie zawiązek owocowych. Zabieg ten pozwoli na uzyskanie zdrowszych i dorodniejszych owoców. Usuwać należy przede wszystkim zawiązki chore oraz zniekształcone. To dobry czas na umieszczenie opasek chwytnych przeciw owocówkom oraz lepkie tabliczki, które zasygnalizują nam i częściowo odłowią nasionnice trześniówkę w przypadku czereśni i wiśni. To dobry czas na formowanie rozrastających się młodych drzewek. W tym miesiącu rozpoczynają się także zbiory m.in. wczesnych malin, porzeczek oraz agrestu.

Na jagodnikach wkrótce zbiory smacznych truskawek.

Warzywnik w pełni się zazielenił, warzywa rosną jak na drożdżach.. Pracy jest w nim niemało, ciągłe odchwaszczanie i podlewanie- w razie potrzeby, jest pracochłonne. Jednak czego nie robi się dla zdrowej żywności. Najlepiej podlewać wodą odstaną, którą możemy gromadzić np. w beczce.

Exit mobile version