Ogrodnictwo od A do Z

Różanecznik ‘Goldbukett’ (Rhododendron ‘Goldbukett’)- kilka słów o odmianie :)

Maj to okres kwitnienia rododendronów, obejmujących azalie japońskie, azalie wielkokwiatowe oraz różaneczniki. Rododendron ‘Goldbukett’ to przedstawiciel różaneczników wielkokwiatowych, które zdominowały rynek. Dostępne są w dużej ilości odmian, dając możliwość tworzenia zróżnicowanych kompozycji z różanecznikami w roli głównej.

Różanecznik ‘Goldbukett’

Rhododendron ‘Goldbukett’ to piękna odmiana o ładnie wybarwionych kwiatach, wyhodowana w 1980 roku w Niemczech. Ten zimozielony krzew osiąga do około 1- 2 m wysokości przy zbliżonej szerokości. Tworzy zwarte, kuliste akcenty w ogrodzie. Doskonale zaprezentuje się w ogrodzie przydomowym, a także w parkach, zieleni miejskiej. Na tle dekoracyjnych, ciemnozielonych i błyszczących liści, wyraziście prezentują się żółtawe, pojedyncze kwiaty.  Wyjątkowa barwa kwiatów sprawia, że jest to niezwykle pożądany krzew do barwnych kompozycji.
Rhododendron ‘Goldbukett’ zaliczany jest do grupy wardii, a więc mieszańców wywodzących się od Rhododendrona wardii. To piękny krzew, ale i wymagający, dlatego też warto zapoznać się z zasadami uprawy różaneczników. Należy zaznaczyć, że różanecznik ‘Goldbukett’ wymaga podłoża próchniczego, przewiewnego i kwaśnego. Niezbędna jest także warstwa ściółki w celu ograniczenia parowania wody z podłoża. Przy płytkim systemie korzeniowym różaneczniki są szczególnie narażone na negatywne skutki suszy. Krzewy można nawozić specjalnymi nawozami przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych, których nie brakuje w sprzedaży. Po przekwitnięciu kwiatów, należy je usunąć. Na okres zimy, przy niedostatecznych opadach obficie podlewamy krzew, aby ochronić roślinę przed suszą fizjologiczną. Odmiana 'Goldbukett’ nie jest w pełni mrozoodporna, wytrzymuje spadki temperatury do około -24°C. Wymaga okrycia. Odmianę sadzimy na stanowiskach zacisznych, osłoniętych, półcienistych do zacienionych. Różanecznik ‘Goldbukett’ będzie stanowił ciekawy akcent na rabacie z roślinami kwasolubnymi, także na wrzosowisku.
Exit mobile version