Ogrodnictwo od A do Z

Kwiaty na balkon i taras- kwiaty na stanowiska zacienione

Nie każdy balkon charakteryzuje się słoneczną wystawą, dlatego też warto poznać rośliny, które możemy wykorzystać przy aranżacji balkonów zacienionych. Balkon w półcieniu to nie problem, ale należy pamiętać, że z wielu roślin, tak chętnie uprawianych na słonecznionych balkonach będziemy musieli zrezygnować. Oczywiście świat roślin jest na tyle różnorodny, że również na zacienionym balkonie, bez problemu stworzymy klimatyczny zakątek, tonący w zieleni, w którym nie zabraknie także kolorowych akcentów.Fuksja

Wiosna 
Wiosenne przebudzenie nie jest zbyt kolorowe w cienistych zakątkach balkonowej przestrzeni, ale znajdzie się kilka propozycji, które mogą stać się podstawą przy aranżacji balkonu.

Z pewnością należy zwrócić uwagę na barwinka pospolitego, a więc zimozieloną krzewinkę o płożących pędach, która na przełomie kwietnia i maja, zakwita, pięknymi, fioletowo- niebieskimi kwiatami. Jej zwisające pędy doskonale wpisują się w balkonowe kompozycje, ponieważ nawet po przekwitnięciu, dekoracyjność jest znacząca, ze względu na zimozielone liście. Poza tym barwinek pospolity nie jest wymagający i w pojemniku może rosnąć przez wiele lat.

Kolejną rośliną zasługującą na uwagę jest bardzo popularny bluszcz pospolity Hedera helix. Jego dekoracyjność wynika przede wszystkim z liści. Szybko się rozrasta i zakrywa spore powierzchnie, tworząc „zielone ściany”.

Na balkonie nie powinno zabraknąć licznych roślin kwitnących, tak więc przy jego aranżacji pamiętajmy także o przebiśniegach oraz ciemiernikach, które z pełnym dostojeństwem ożywią wczesnowiosenne kompozycje balkonowe.

W kwietniu można skorzystać z bardzo popularnych niezapominajek. Poza niebieskimi odmianami, można nabyć rośliny kwitnące na biało czy też różowo. Z pewnością zróżnicowanie, daje nam dużo więcej możliwości, przy tworzeniu ciekawych kompozycji. Niezapominajki kwitną do czerwca. Po przekwitnięciu lepiej je usunąć, gdyż niezapominajka to roślina dwuletnia, która po zakwitnięciu zamiera. Niezapominajki dają obfity samosiew.

Lato

Im bliżej lata tym coraz więcej barwnych kompozycji. Do zacisznych miejsc zdecydowanie polecam begonię bulwiastą (Begonia x tuberhybrida), bardzo zróżnicowaną pod względem form oraz kolorów. Możemy spotkać się z roślinami kwitnącymi na czerwono, biało, różowo i żółto. Kwiaty zależnie od odmiany mogą być pojedyncze, półpełne i pełne, osiągające nawet do 20 cm średnicy.

Równie ciekawie prezentują się niecierpki, a zwłaszcza niecierpek nowogwinejski (Impatiens nova- guinea) oraz niecierpek sułtański. Doskonale sobie radzą na zacienionych stanowiskach i bardzo obficie kwitną w okresie letnim. 

Wiszące pojemniki warto obsadzić roślinami charakteryzującymi się płożącym pokrojem. Do takich roślin należy m.in. plektrantus z biało obrzeżonymi liśćmi. 

Przy aranżacji cienistych balkonów, pamiętajmy także o aksamitkach. Na balkon warto zaprosić aksamitki rozpierzchłe oraz wąskolistne. Te pierwsze o dużych kwiatach, w barwie żółtej, pomarańczowej, brązowoczerwonej, a nawet białej. Aksamitki wąskolistne mają drobniejsze kwiaty w ciepłych odcieniach pomarańczy. Zaletą aksamitek jest bardzo obfite i długie kwitnienie aż do samych przymrozków.

Warto wspomnieć także o fuksjach. Te oryginalne rośliny mogą charakteryzować się pokrojem wzniesionym bądź płożącym. Zależnie od odmiany, zróżnicowane także pod względem barwy kwiatów, które tańczą na wietrze niczym baletnice.

Poza wspomnianymi roślinami przy tworzeniu kompozycji warto uwzględnić hortensje, hosty, paprocie, bukszpan wiecznie zielony oraz miniaturowe iglaki. 

Exit mobile version