Strona główna Byliny Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)- wygląd uprawa i pielęgnacja

Zawciąg nadmorski (Armeria maritima)- wygląd uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Zawciąg nadmorski

Dziś kolejna znana, lubiana bylina, którą chętnie sadzimy w ogrodach skalnych i nie tylko. Zawciąg nadmorski jest dekoracyjny zarówno z kwiatostanów, jak i liści, które tworzą trawiaste kępy 🙂

Zawciąg nadmorski

Rodzina
Plumbaginaceae- ołownicowate
Występowanie
Europa, Azja, Ameryka Północna. Gatunek rodzimy.
Wygląd
Niewielka bylina, której wysokość w okresie kwitnienia osiąga do około 20 cm. Liście trawiaste, ciemnozielone, tworzą gęste poduchy. Kwiaty drobne, zebrane w główkowate kwiatostany, osadzone na bezlistnym pędzie. Barwa kwiatów zwykle różowa, choć w sprzedaży dostępne są liczne odmiany także w barwie białej.

Zawciąg nadmorski

Okres kwitnienia
Zawciąg nadmorski kwitnie w drugiej połowie maja i czerwcu. Powtarza kwitnienie jesienią.

Warunki uprawy
Zawciąg wymaga stanowiska słonecznego. Podłoże przepuszczalne o odczynie obojętnym do lekko kwaśnego. Na ciężkim podłoży słabo rośnie i może zamierać.

Pielęgnacja
Armeria maritima nie należy do bylin wymagających, ale warto o nią zadbać, aby cieszyć się zwartymi, obficie kwitnącymi roślinami. Podstawą jest podłoże, które koniecznie powinno być lekkie, przepuszczalne. Ciężkie podłoża należy uzupełnić żwirem, piaskiem, aby stały się bardziej przepuszczalne. Zawciąg jest byliną zimozieloną, która tylko częściowo zamiera w okresie zimy. O tym w jakiej kondycji przetrwa trudniejszy okres decyduje m.in. przepuszczalność podłoża. Stagnująca woda doprowadzi do zagniwania. Pamiętajmy, że zawciąg nadmorski lepiej znosi suszę niż nadmiar
wody.
Co kilka lat poduchowaty zawciąg nadmorski wymaga odmłodzenia (roślina może zamierać od środka i słabiej kwitnie). W takiej sytuacji bylinę należy podzielić. Przekwitające kwiatostany najlepiej usunąć, aby pobudzić roślinę do ponownego kwitnienia. Zawciąg nadmorski jest w pełni mrozoodporny.

Rozmnażanie
Najczęściej wegetatywne, poprzez podział rozrośniętych kęp wczesną wiosną i po kwitnieniu. Rozmnażanie z nasion nie jest problematyczne. Bylina zawiązuje nasiona i może się rozsiewać.

Zastosowanie
Ogrody skalne, skarpy, murki, roślina okrywowa, obwódki, wrzosowiska, rabaty. Zawciąg nadmorski warto sadzić w grupach po kilka sztuk, a w dużych ogrodach nawet po kilkadziesiąt. Pamiętajmy, że na jeden metr kwadratowy sadzimy około 11 sadzonek.

Uwagi końcowe
Zawciąg nadmorski występuje w wielu odmianach. Wybrane z nich to m.in. 'Alba’ (kwiaty białe), 'Splendes’ (kwiaty karminoworóżowe), 'Rosea’ (kwiaty różowe), 'Rubrifolia’ (ciekawa odmiana o ciemniejszych różowych kwiatach oraz purpurowych, ciemnoczerwonych liściach).

Powiązane posty

Zostaw komentarz