Strona główna Byliny Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Pierwiosnek japoński (Primula japonica)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Pierwiosnek japoński

Rodzaj Primula obejmuje liczne gatunki, których niewielką część możemy podziwiać w naszych ogrodach. Podczas wiosennych spacerów można natknąć się na Primula veris, a więc pierwiosnka lekarskiego, który zachwyca swoimi słonecznymi kwiatami. Z pewnością na uwagę zasługuje także pierwiosnek japoński (Primula japonica). Jak wskazuje nazwa nie jest to gatunek rodzimy. Bylina pochodzi z Japonii i ze względu na swoją dekoracyjność oraz małą kłopotliwość w uprawie jest dość często uprawiana w naszych ogrodach.

Pierwiosnek japoński

Rodzina
Primulaceae- pierwiosnkowate
Występowanie
Naturalne stanowiska pierwiosnka japońskiego występują w bardzo odległej Japonii.
Wygląd
Swojego pierwiosnka japońskiego nabyłem jesienią kilka lat temu. Była to mała sadzonka, dlatego też miałem obawy czy bylina dobrze przezimuje. Wiosną okazało się, że pierwiosnek przezimował. Ukazały się (jak dla mnie) dekoracyjne liście, a późną wiosną także ciemnoczerwone kwiaty . Po kilku latach bylina się rozmnożyła, tak więc cieszy jeszcze bardziej. Pierwiosnek japoński w sprzyjających warunkach osiąga nawet do 60 cm wysokości (w okresie kwitnienia). Tworzy dekoracyjne rozety liści oraz kwiaty osadzone w okółkach na pędzie kwiatostanowym. Kwiaty z jasnożółtym środkiem. Liście ząbkowane, pofałdowane, odwrotnie jajowate, osiągające do ponad 20 cm długości. Po przekwitnięciu kwiatów pojawią się kuliste nasienniki, zawierające drobne nasiona. Zostawiając nasienniki, pozwolimy roślinie się rozsiać, a tym samym uzyskamy kolejne rośliny.

Pierwiosnek japoński

Okres kwitnienia
Pierwiosnek japoński kwitnie od maja do czerwca.

Pierwiosnek japoński
Warunki uprawy
Bylinę najlepiej uprawiać na stanowisku półcienistym. W przypadku bardziej nasłonecznionych stanowisk, bardzo ważne jest, aby podłoże było odpowiednio wilgotne. Podłoże powinno być nie tylko wilgotne, ale także żyzne, próchnicze, przepuszczalne o kwaśnym odczynie.
Pielęgnacja
Primula japonica nie należy do roślin absorbujących w uprawie. Posadzona w osłoniętym zakątku ogrodu w wilgotnym podłożu będzie ładnie rosła i kwitła. W mniej przychylnych warunkach należy chronić roślinę przed niedoborem wody, a także przemarzaniem. Po przekwitnięciu jeżeli nie zależy nam na samosiewie można usunąć kwiatostany łącznie z pędem.
Rozmnażanie
Pierwiosnek japoński daje samosiew, dlatego też wystarczy pozwolić roślinie wytworzyć nasiona. Bylinę można także rozmnożyć wegetatywnie poprzez podział (oddzielamy młode rozety) wczesną wiosną bądź też po przekwitnięciu.
Zastosowanie
Ze względu na wymagania pierwiosnek japoński doskonale sprawdzi się w półcienistych zakątkach ogrodu w pobliżu drzew i krzewów, a także na brzegu oczka wodnego.

Pierwiosnek japoński

Uwagi końcowe
W sprzedaży dostępne są także odmiany pierwiosnka japońskiego m.in. o kwiatach białych 'Alba’ oraz jasnoróżowych 'Apple Blossom’.

Powiązane posty

Zostaw komentarz