Strona główna Jesień w ogrodzie Zimowity (Colchicum)- uprawa i pielęgnacja
Zimowity

Pierwsze zimowity ukazują się już pod koniec sierpnia i towarzyszą nam do października. Początkujący miłośnicy ogrodów, często mylą zimowity z krokusami, ale jedne i drugie są bardzo dekoracyjne i zasługują na to, aby je uprawiać.

Zimowity (Colchicum) należą do rodziny liliowatych. Wyrastają z bulwy, z której w okresie wiosennym wyrastają wąskie i długie liście- dla mnie osobiście także dekoracyjne, choć zdania mogą być w tej kwestii podzielone. W okresie letnim liście zasychają, a pod koniec lata i jesienią ukazują się kwiaty, pastelowych barwach. Wracając jeszcze do uschniętych liści, należy wiedzieć, że nie wolno ich obrywać. To co możemy zrobić, to je obciąć.

Cykl rozwojowy zimowitów

Tak więc zimowity należą do tych kwiatów, które charakteryzują się odmiennym cyklem rozwoju. A więc pod koniec sierpnia ukazują się nam piękne kielichowate kwiaty. Po około 2-3 tygodniach bardzo szybko znikają, ale już zaczynają tworzyć się nasiona. Owocostany pojawiają się wiosną wraz z liśćmi. Do lipca nasiona dojrzeją i nadziemna część rośliny ponownie zamiera, ale na krótko, bo już pod koniec sierpnia rozpoczyna się spektakl z zimowitami w roli głównej.

Zimowit- bulwy

Zimowity kwiaty

Zimowity liście

Charakterystyka wybranych zimowitów, które możemy spotkać w naszych ogrodach

W naszych ogrodach przede wszystkim uprawiamy zimowity jesienne (Colchicum autumnale). Możemy je spotkać w stanie dzikim także w naszym kraju na podgórskich terenach. Jedna bulwa może wydać do kilku kwiatów, osiągających do 15 cm wysokości o średnicy nie przekraczającej 10 cm. W sprzedaży możemy dostępnych jest wiele odmian zimowita jesiennego. Z ciekawszych warto wymienić odmianę ‘Albiflorum’ o białych kwiatach, ‘Purpureum’ o purpurowych kwiatach, a odmiana ‘Antares’ uwodzi delikatnymi biało- fioletowymi kwiatami. Nie sposób nie wspomnieć o odmianie ‘Waterlily’, której pełne kwiaty przypominają lilie wodne.

Kolejnym gatunkiem zimowita, którego warto posiadać w ogrodzie jest zimowit bizantyjski (Colchicum byzantinum), który kwitnie większą ilością kwiatów- nawet do kilkunastu z jednej bulwy. Mniej wymagający, dostępny w wielu odmianach- ‘Innocence’ (kwiaty białe), ‘Vaterly’ o podwójnych kwiatach czy też ‘Lilac Wonder’ o liliowych kwiatach.

Zimowit powabny, zwany także okazałym czy też wspaniałym (Colchicum speciosum). Jedna bulwa tego gatunku wydaje do 10 kwiatów, osiągających do 25 cm wysokości oraz 15 cm średnicy. Z odmian zimowita powabnego warto wymienić odm. ‘Alba’ o białych kwiatach.

Jeszcze w październiku swoją obecnością zaszczycą nas kwiaty Colchicum giganteum.

Warto także pamiętać o zimowicie leśnym (Colchicum montanum), równie dekoracyjnym jak pozostałe gatunki.

Nie brakuje także odmian zimowita ogrodowego, będącego mieszańcem. Pamiętajmy jednak, że nie jest on długowieczny jak wspomniane wcześniej gatunki i nie rozsiewa się.

Stanowisko, uprawa i pielęgnacja

Zimowity lubią dobre podłoże, dlatego warto zapewnić im próchnicze, żyzne, świeże, zwięzłe oraz przepuszczalne, zasobne w składniki pokarmowe. Należy im zapewnić trochę wilgoci, ale nie przesadzajmy. Stanowisko do uprawy zimowitów powinno być słoneczne do półcienistego. W przypadku podłoża zbyt piaszczystego należy wzbogacić je np. kompostem. W ten sposób poprawimy strukturę podłoża oraz wzbogacimy je w składniki pokarmowe, z których skorzystają nowo posadzone rośliny. Bulwy najlepiej posadzić pod koniec sierpnia na głębokość około 10- 15 cm- zależnie od wielkości bulwy.
Co kilka lat warto je rozmnożyć. Dzielimy je nie za często, ponieważ zimowity najpiękniej kwitną jak się rozrosną, tworzą wówczas obszerne pastelowe dywany, okrywające wybrane zakątki ogrodu. Zimowity możemy rozmnożyć za pomocą bulwek przybyszowych. Bulwy wykopujemy w lipcu- sierpniu, dzielimy pamiętając, że we wrześniu bulwy koniecznie muszą być już wkopane na rabaty.
Zastosowanie 
Te mrozoodporne rośliny należy zestawiać z jesiennymi roślinami takimi jak: cyklameny, astry, rozchodniki. Świetnie będą się prezentować wśród iglaków, krzewów, a także na trawniku. Ze względu na swoje rozmiary, będą stanowić ciekawy akcent na skalniku. Poza tym powinny znaleźć się na balkonie oraz tarasie.
Zimowit

Powiązane posty

2 komentarze

Antonina 10/02/2011 - 15:27

Zimowity są bardzo dekoracyjnie i pięknie wyglądają. U mnie rosną w ogrodzie niemal całe łany.

Odpowiedz
Greg 10/02/2011 - 17:36

U mnie tych pięknych łanów brakuje 🙁

Pozdrawiam
Grzegorz

Odpowiedz

Zostaw komentarz