Strona główna Encyklopedia roślin Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Grzegorz Bogucki
Dębik kwiat

Dębik ośmiopłatkowy trafił do mnie wiele lat temu i z kilka lat potrzebował, aby się dobrze zaaklimatyzować. Jak już się zadomowił w ogrodzie, zaczął w pełni ukazywać swoją dekoracyjność.

Dębik liście

Rodzina
Rosaceae– różowate
Występowanie
Dębik ośmiopłatkowy występuje w Europie, Ameryce Północnej. W stanie dzikim spotykany także w Polsce w Tatrach- relikt epoki lodowcowej.
Wygląd
Niewielka, zimozielona krzewinka o dekoracyjnych liściach i kwiatach. Charakteryzuje się płożącymi, drewniejącymi pędami. Pochodzi z obszarów górskich, dlatego jest idealną rośliną ozdobną, wykorzystywaną w ogrodach skalnych. Jej wysokość osiąga zaledwie do 10 cm (w okresie kwitnienia). Skórzaste, pomarszczone liście z długimi ogonkami, dochodzą do 3 cm długości. Są ciemnozielone (od spodu pokryte kutnerem) jajowate, karbowane, również stanowiące o dekoracyjności tej krzewinki. Dębik jest najbardziej widowiskowy w okresie kwitnienia. Kwiaty bardzo dekoracyjne, na długiej szypułce, kremowobiałe (osiem płatków), osiągają średnicę do 3- 4 cm. Po przekwitnięciu roślina zyskuje pióropuszowate owocostany.
Dębik ośmiopłatkowy
Okres kwitnienia
Kwiaty ukazują się już w maju, a kwitnienie trwa do lipca.
Warunki uprawy
O sukcesie w uprawie tej krzewinki, decyduje przede wszystkim wybrane stanowisko i zastosowane podłoże. Dębik pochodzi z terenów górskich, wymaga stanowiska słonecznego oraz przepuszczalnego i koniecznie wapiennego podłoża, najlepiej wzbogaconego żwirem.
Pielęgnacja
Jeżeli roślinie zapewnimy jak najbliższe optymalnym warunki uprawy, nie powinna być problematyczna. Mimo że dębik jest w pełni mrozoodporny na wietrznym i silnie nasłonecznionym stanowisku może ucierpieć z powodu suszy fizjologicznej. Efektem tego będzie marny wygląd krzewinki wiosną. Niestety dębik nie regeneruje się szybko, dlatego w bezśnieżne zimy, warto nakryć krzewinkę gałązkami świerkowymi.
Rozmnażanie
Dębik ośmiopłatkowy najłatwiej rozmnożyć, dzieląc rozrośnięte rośliny (pokładające się pędy zakorzeniają się). Rozmnażanie poprzez nasiona kłopotliwe. Inne sposoby to rozmnażanie poprzez odkłady oraz poprzez sadzonki. Sadzonki pobieramy w drugiej połowie lata (powinny posiadać tzw. piętkę).
Zastosowanie
Dębik ośmiopłatkowy (Dryas octopetala) uprawiany jest przede wszystkim w ogrodach skalnych i na skarpach. Krzewinkę można posadzić także na słonecznej rabacie, pamiętając o zapewnieniu roślinie wystarczającej przepuszczalności podłoża. Dryas octopetala jest rośliną okrywową.
Dębik ośmiopłatkowy
Dębik ośmiopłatkowy
Uwagi końcowe
Dębik należy do roślin długowiecznych.

Powiązane posty

Zostaw komentarz