Ogrodnictwo od A do Z

Winobluszcz trójklapowy (winobluszcz japoński) – najpiękniejsze pnącza jesienią

Winobluszcz trójklapowy (Parthenocissus tricuspidata) razem z winobluszczem pięciolistkowym (Parthenocissus quinquefolia) to dwa najpopularniejsze winobluszcze uprawiane w naszych ogrodach. Jak dla mnie winobluszcz trójklapowy prezentuje się bardziej estetycznie, ale jesienią oba gatunki prezentują się niezwykle widowiskowo. To potężne pnącza, pokrywające duże powierzchnie, dlatego też, jak już się przebarwiają, efekt jest spektakularny. Dla intensywnego wybarwienia liści niezbędne jest bardziej słoneczne stanowisko. W uprawie nie są zajmujące. Należą do pnączy tolerancyjnych, choć bardziej preferują podłoże dość żyzne, przepuszczalne i nie za suche. Z czasem jedynym zabiegiem koniecznym w ich uprawie, będzie systematyczne ograniczanie rozrastających się roślin.

Winobluszcz trójklapowy

Może przemarzać…

Winobluszcz trójklapowy przywędrował do nas z Azji (Japonia, Chiny, Korea) i jest bardziej wrażliwy na przemarzanie niż winobluszcz pięciopłatkowy. Mimo wszystko dobrze zimuje, bo zimy mamy zdecydowanie łagodniejsze. Najlepiej posadzić go w zacisznym, osłoniętym zakątku, aby chronić pnącze przed mroźnym wiatrem. Jego wysokość może dochodzić do około kilkunastu metrów. W sprzedaży można nabyć odmiany charakteryzujące się m.in. słabszym wzrostem np. ‘Veitchii’.

Dekoracyjne liście

Podstawą dekoracyjności tego gatunku są oczywiście liście. Bardzo zmienne (od trójklapowych po pojedyncze i trójlistkowe, także ząbkowane), zazwyczaj trójklapowe, zielone, błyszczące i dość sztywne. Jesienią bardzo ładnie wybarwiają się w odcieniach czerwieni. Wielką zaletą tego pnącza jest to, że jego liście układają się dachówkowato, szczelnie pokrywając ściany, mury i inne powierzchnie. Bez problemu pokrywa także gładkie powierzchnie, czepiając się podpór silnie rozwiniętymi przylgami, osadzonymi na licznych wąsach.

Winobluszcz trójklapowy

Niepozorne kwiaty

W przypadku tego pnącza nie ma co liczyć na dekoracyjne kwiaty, które są niepozorne, zielonożółte i ukazują się latem. Jesienią dojrzewają ciemne jagody.

Smutna zima

Niestety liście winobluszczu trójklapowego są sezonowe, a więc opadają na zimę. Początkowo opada blaszka liściowa, a dopiero później ogonek, na którym jest osadzona. Pnączem charakteryzującym się zimozielonym ulistnieniem jest bluszcz pospolity, który także szczelnie pokryje mury, ogrodzenia, a także ściany.

Z rozmnożeniem tego pnącza nie powinno być żadnych problemów. Najłatwiej zrobić to wegetatywnie poprzez odkłady.

‘Fenway Park’ to odmiana o jasnych, żółtozielonych liściach. Nie rośnie tak silnie, jak gatunek. Poza tym wymaga zacisznych zakątków, bo może przemarzać, a także ładnie się przebarwia jesienią w odcieniach czerwieni i pomarańczy.

Exit mobile version