Ogrodnictwo od A do Z

Kapusta ozdobna do jesienno- zimowych kompozycji na balkonie i tarasie, a także do ogrodu

Kapustę ozdobną po raz pierwszy posiałem kilkanaście lat temu. Wówczas nie zrobiła na mnie wielkiego wrażenia. Jako że zaczynałem tworzyć ogród, zakupiłem  sporo nasion roślin jednorocznych, aby czymś wypełnić powstające rabaty. Kapusta ozdobna długo dawała sobie radę w ogrodzie, gdyż trafiła się wówczas dość łagodna zima. Dodając do tego fakt, że mieszkałem w najcieplejszej strefie klimatycznej w Polsce, miała u mnie bardzo dobrze, także przez znaczną część zimy. W kolejnych latach tylko raz zdecydowałem się ją wysiać. W tym roku, całkiem przypadkiem trafiłem na nią w centrum ogrodniczym, tak więc stała się częścią jesienno- zimowej kompozycji.

Kapusta ozdobna wywodzi się od kapusty głowiastej

Ozdobne odmiany kapusty, wywodzą się od dobrze nam znanej kapusty głowiastej, wszechobecnej w polskiej kuchni. Smacznej i bardzo zdrowej. Bigos, kapuśniak, surówka, czy gołąbki to część potraw, na których wielu z nas się wychowało. W przypadku kapusty ozdobnej liczy się wyłącznie jej dekoracyjność, choć także należy do roślin jadalnych.

Kolorowe odmiany

W sprzedaży dostępne są liczne odmiany kapusty ozdobnej, które wykorzystywane są także w florystyce, zwłaszcza odmiany wysokie. Niższe odmiany nadają się do uprawy w pojemnikach na balkonie i tarasie, a także do uprawy gruntowej: na rabaty, klomby, a także do dekoracji grobów. Odmiany poza wysokością, różnią się także kolorem (białe, zielone, kremowe, fioletowe, różowe, kolorowe), a także kształtem liści (karbowane, gładkie, postrzępione).

Czy wiesz że?

Kapusta ozdobna ładnie się wybarwia w niższej temperaturze, poniżej 10 stopni Celsjusza. Warto dodać, że dobrze sobie radzi z przymrozkami i zależnie od odmiany znosi spadki temperatury nawet do około -10 stopni Celsjusza. Oczywiście długo utrzymujące się niskie temperatury, a także mało zaciszne stanowisko, sprawią że kapusta ozdobna szybciej zakończy swój żywot. W bardzo łagodne zimy może przetrwać i zakwitnąć w drugim roku uprawy. Gdy jakimś cudem zdecyduje się wydać kwiat w pierwszym roku uprawy będzie nadawać się tylko do wyrzucenia.

Jak przygotować rozsadę?

Uzyskanie rozsady kapusty ozdobnej jest bardzo proste. W sprzedaży dostępne są jej nasiona, wystarczy kupić i wysiać. Najlepiej nasiona wysiać w czerwcu na rozsadniku, czy to w jakimś pojemniku.  Nasiona powinny wykiełkować po około tygodniu. Siewki pikujemy do doniczek. Gdy młode rośliny podrosną aż będą miały kilka liści, a więc po około miesiącu, sadzimy je na miejsce stałe. Do pikowania można także wykorzystać doniczki o średnicy około 15 cm, w których będą rosły do jesieni, a wówczas trafią do docelowych pojemników, tworząc kompozycje z innymi roślinami jesieni np. wrzosami, cyklamenami, mrozami czy też chryzantemami.

Pielęgnacja

Jeżeli chodzi o pielęgnację kapusty ozdobnej, to należy pamiętać o podlewaniu, nawożeniu (nie przesadzamy z azotem, można stosować nawozy przeznaczone dla pomidorów), odchwaszczaniu i oczywiście uważamy na szkodniki, których nie brakuje. Z pewnością trzeba uważać na dobrze nam znanego bielinka kapustnika, którego gąsienice mogą pożreć nasze młode rośliny, podobnie jak ślimaki.

Kapustę sadzimy na stanowisku słonecznym, zacisznym, w umiarkowanie wilgotne podłoże. Podłoże nie może być kwaśne, poza tym nie sadzimy kapusty na stanowisku, na którym rok wcześniej rosły kapustne, łatwo wówczas o porażenie roślin kiłą kapuścianą. W mokre lata uprawa kapusty ozdobnej może się nie udać, poza tym warto ją sadzić z innymi roślinami, aby skryć jej nóżkę, która może być dłuższa bądź krótsza, zależnie od odmiany. Pikując młode rośliny, a także sadząc trochę głębiej, można nóżkę trochę skrócić.

Ogólnie kapusta ozdobna to prosta w uprawie roślina ozdobna, którą warto wykorzystać w jesienno- zimowym ogrodzie. Jej oryginalność bez wątpienia wiele wniesie w jesienne kompozycje, podkreślając ich wyjątkowość.

Exit mobile version