Ogrodnictwo od A do Z

Głogownik Frasera ‘Red Robin’- zimozielony krzew

Głogownik Frasera ‘Red Robin’ to jeden z ładniejszych zimozielonych krzewów, który jednak ze względu na swoją ograniczoną mrozoodporność, nie jest aż tak popularny. Wielu z nas miało z nim nie najlepsze doświadczenia, nie oznacza to jednak, że brakuje osób, które z powodzeniem uprawiają ten krzew. Głogownik ‘Red Robin’ (Photinia x fraseri) udaje się przede wszystkim w najcieplejszych zakątkach Polski, w miejscach zacisznych, słonecznych, z przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym podłożem. Jeżeli nie mamy warunków do jego uprawy w ogrodzie, można pokusić się o jego uprawę w pojemnikach, tym bardziej, że jest do nabycia także w formie drzewka.

Niestety ja nabyłem ten krzew w okresie, gdy w ogrodzie było niewiele roślin, a więc zimowa zawierucha, dawała mu w kość. I mimo, że miał lepsze momenty to jednak, pełni jego dekoracyjności nie udało mi się z niego wydobyć.

O tym, jak w pełni zaprezentuje się ten krzew można zobaczyć  np. w Anglii, gdzie osiąga do kilku metrów wysokości. Krzew poza czerwonymi, młodymi przyrostami, cieszy tam także w okresie kwitnienia. Kwiaty ma niewielkie, białe, ale liczne i zebrane w spore wiechy, a po przekwitnięciu ukazują się drobne owoce.

W Polsce jego wysokość  osiąga około 1-2 m i wytrzymuje spadki temperatury do około kilkunastu stopni poniżej zera. Według ZSP e-katalog roślin do około -12*C, choć według doświadczeń uprawiających, w sprzyjających warunkach, znosi większe spadki temperatury.

W chłodniejszych regionach, krzew powinno się uprawiać w pojemnikach i na zimę chronić przed  zimową zawieruchą. W cieplejszych zakątkach, poradzi sobie w gruncie, ale należy go okryć, zwłaszcza młode rośliny. To że u niektórych zimuje bez okrycia, nie oznacza, że tak będzie i u nas. W łagodne zimy sobie poradzi, ale jak trafi się ostrzejsza zima  i to bez śniegu,  to krzew zmarznie. Pocieszeniem może być fakt, że zazwyczaj odbija i dość dobrze się regeneruje, niestety na dłuższą metę staje się to frustrujące.

Warto dodać, że nie boi się cięcia i w krajach, charakteryzujących się łagodniejszym klimatem, wykorzystywany jest na formowane żywopłoty.

Exit mobile version