Ogrodnictwo od A do Z

Przesadzanie przebiśniegów- kiedy i jak?

Przebiśniegi (Śnieżyczka przebiśnieg- Galanthus nivalis) to jedne z najbardziej rozpoznawalnych zwiastunów wiosny, na które tak bardzo wyczekujemy. Bardzo wytrzymałe, cieszą w okresie przedwiośnia i wczesną wiosną. Białe kwiaty może nie są zbyt wyraziste, ale w grupie dają świetny efekt, zwłaszcza na naturalizowanych rabatach. Idealne do obsadzania stanowisk bardziej dzikich, pod koronami drzew czy w pobliżu krzewów. Doskonale komponują się z innymi wcześnie kwitnącymi roślinami np. rannikami, pierwiosnkami, irysami żyłkowanymi. Gdy się rozrosną warto część roślin przesadzić, aby nie zabrakło ich w różnych zakątkach ogrodu. Przesadzanie przebiśniegów nie jest ani kłopotliwe, ani skomplikowane.

Śnieżyczka przebiśnieg to roślina cebulowa, a cebulki do uprawy w ogrodzie, najlepiej zakupić w centrum ogrodniczym i posadzić w pierwszej połowie września, a więc dość wcześnie, dając cebulom czas na ukorzenienie się. Dzięki temu lepiej przezimują.

Przegiśniegi

Przesadzanie przebiśniegów

Chcąc przesadzić przebiśniegi, najlepiej zrobić to zaraz po kwitnieniu, jeszcze przed żółknięciem liści. Wykopujemy całą kępę, następnie dzielimy na mniejsze i sadzimy w miejscu docelowym. Przebiśniegi przesadzamy rzadko tzn. co kilka lat, a nawet rzadziej, zależnie od warunków uprawy. Przesadzanie przebiśniegów nie jest ani kłopotliwe, ani skomplikowane. Z pewnością idealne warunki dla przebiśniegów uzyskamy w ogrodach typu leśnego, uprawiając je pod koronami drzew liściastych. Opadające na zimę liście stanowią doskonałą ochronę dla zimujących cebul, a po rozłożeniu się, stają się idealnym nawozem oraz materią, poprawiającą strukturę podłoża. Przebiśniegi preferują podłoże próchnicze, umiarkowanie wilgotne oraz przepuszczalne. Warto je ściółkować, a także wzbogacać podłoże dobrze rozłożonym kompostem. Ściółkowanie ogranicza parowanie wody z podłoża, a więc chroni przed nadmiernym jego przesuszeniem, jak i wysychaniem cebul. W razie przedłużającej się wiosennej suszy, przebiśniegi co jakiś czas podlewamy.

Przebiśniegi warto uprawiać, ponieważ to jedne z pierwszych, kwitnących roślin przedwiośnia. Stanowią stołówkę dla wybudzających się z zimowego snu zapylaczy. Posadzone w grupie będą cieszyć przez długie lata, upiększając ogród w okresie przedwiośnia, jak i wczesną wiosną. Pamiętajmy o tym, aby nie pozyskiwać tych roślin z ich naturalnych stanowisk.

Exit mobile version