Wietlica samicza jest gatunkiem paproci, który występuje także w Polsce. Rośnie w wilgotnych lasach. W moich rodzinnych stronach (zachodniopomorskie) jest gatunkiem pospolicie występującym, dlatego znam ją od wielu, wielu lat. Athyrium filix- femina w sprzedaży dostępna jest w wielu odmianach. Jedną z bardziej oryginalnych jest odmiana ‘Frizelliae’.
Odmiana ‘Frizelliae’ jest starą odmianą, znalezioną w Irlandii w połowie XIX w. Jak na paproć bardzo oryginalna i łatwo ją rozpoznać w paprociowym bogactwie gatunków i odmian. Charakteryzuje się wąskimi liśćmi, osiągającymi 20-60 cm długości, złożonymi z licznych okrągławych listków, osadzonych na osi głównej liścia. Na starszych roślinach może dochodzić do zjawiska rewersji, dlatego starsze rośliny warto odmładzać poprzez podział.
Paproć wymaga stanowisk cienistych do półcienistych, podłoża próchniczego, przepuszczalnego, wilgotnego oraz kwaśnego. Athyrium filix- femina rozmnażamy wegetatywnie poprzez podział rośliny wiosną. Paproć ładnie zaprezentuje się w zakątkach z roślinami o podobnych wymaganiach np. paprociami.