Ogrodnictwo od A do Z

Tarczownica tarczowata (Peltiphyllum peltatum, Darmera peltata)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Tarczownica tarczowata i jej duże, parasolowate liście. Nie można zapomnieć o jej kwiatach, które jak dla mnie, także są bardzo dekoracyjne, a rozwijają się w okresie wiosennym.

Tarczownica tarczowata

Rodzina
Saxifragaceae– skalnicowate
Występowanie
Zachodnia część Ameryki Północnej.
Wygląd
Tarczownica tarczowata to bardzo okazała bylina, która w sprzyjających warunkach może osiągać do około metra wysokości. Część podziemną rośliny stanowi grube kłącze, rozrastające się tuż pod powierzchnią ziemi. Bylina kwitnie przed rozwinięciem liści. Na bezlistnych szypułach, osadzone są parasolowate kwiatostany, złożone z drobnych, lekko różowawych kwiatów. Gdy roślina jest w pełni kwitnienia, zaczynają rozwijać się także liście, które stanowią o dekoracyjności tej byliny. Są duże i w sprzyjających warunkach mogą osiągać średnicę nawet do 50 cm, choć zazwyczaj są mniejsze. Parasolowate liście osadzone są na długich ogonkach. Jesienią na stanowisku z większym dostępem światła pięknie się przebarwiają. 
Okres kwitnienia
Kwitnienie tarczownicy tarczowatej przypada na kwiecień- maj.
Warunki uprawy
Tarczownica tarczowata preferuje stanowiska półcieniste do cienistych. Podłoże próchnicze, przepuszczalne, żyzne oraz lekko kwaśne.
Pielęgnacja
Nie jest to bylina zajmująca w uprawie. Jeżeli zapewnimy jej dobre warunki, ładnie będzie się rozrastać i osiągać spore rozmiary. Posadzona na bardziej nasłonecznionym stanowisku, będzie wymagała podlewania, zwłaszcza latem.
Tarczownica tarczowata dobrze zimuje, problemem mogą się okazać wiosenne przymrozki, które nie są obojętne dla kwitnienia tarczownicy.
Rozmnażanie
Tarczownicę najłatwiej rozmnożyć poprzez podział kłączy.
Zastosowanie
Można ją posadzić pojedynczo bądź też w grupie z innymi roślinami. Ładnie zaprezentuje się na brzegu zbiornika wodnego, a także w towarzystwie m.in. funkii, paproci, traw. Tarczownicę tarczowatą można wykorzystać jako roślinę okrywową, sadząc trzy rośliny na metr kwadratowy.
Exit mobile version