Strona główna Bez kategorii Słodki ziemniak w doniczce

Słodki ziemniak w doniczce

by Grzegorz Bogucki
Od około trzech lat na moim stole pojawiają się dania z batatów, a tak naprawdę dwa- frytki z batatów oraz zupa kremowa. W tym roku na parapecie, pojawił się słodki ziemniak w zupełnie nowej odsłonie. Batat, wilec ziemniaczany (Ipomoea batatas), uprawiany w doniczce prezentuje się bardzo oryginalnie, może nie tak bardzo jak rośliny wytwarzające kaudeks, ale stanowi ciekawe urozmaicenie.
Ipomoea batatas

Słodki ziemniak jest rośliną tropikalną z rodziny Convolvulaceae, pochodzącą z Ameryki Południowej.
Batat wykorzystany do uprawy doniczkowej zakupiony został w supermarkecie. Przed posadzeniem w przepuszczalne podłoże, został dokładnie wyszorowany. Następnie doniczka ze słodkim ziemniakiem trafiła na parapet.
Sweet potato

Po pięciu dniach wybudziło się pierwsze oczko, a po dwóch tygodniach kolejne. Pędy szybko rosną, więc część, które mi nie pasowały usunąłem. 
Sweet potato

Sweet potato

Jedną z oderwanych sadzonek włożyłem do szklanki z wodą. Już następnego dnia zaczęły ukazywać się korzenie, a po kilku dniach sadzonka nadawała się do posadzenia. Niestety chcąc uprawiać bataty na działce o uzyskaniu sadzonek należy pomyśleć już wczesną wiosną.


Powiązane posty

1 komentarz

Dajemy Radę 17 sierpnia 2016 - 08:40

Jakiś czas temu pisałam na moim blogu o uprawie batatów w naszym klimacie http://dajemy-rade.pl/uprawa-batatow/
W doniczce świetnie się prezentuje zwłaszcza ze względu na piękne liście 🙂

Odpowiedz

Wpisz komentarz