Ogrodnictwo od A do Z

Laja, Layia (Layia platyglossa, L. Elegans)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

W naszych ogrodach uprawia się wiele zróżnicowanych roślin jednorocznych. Do najczęściej uprawianych należą m.in. aksamitki (Tagetes), nagietki (Calendula officinalis), cynie (Zinnia), astry chińskie (Callistephus chinensis) oraz inne barwne gatunki i odmiany. Tytułowa Layia platyglossa to także roślina jednoroczna, której nasiona są dostępne w ofercie producentów nasion. Na jej nasiona skusiłem się kilka lat temu. Chciałem zobaczyć jak prezentuje się na żywo, bo na zdjęciach wyglądała obiecująco.

Laja

Rodzina
Asteraceae– astrowate
Występowanie
Pochodząca z Ameryki Północnej, w stanie dzikim tworzy bardzo widowiskowe, słoneczne łany i należy przyznać, że w kolorowych skupiskach roślin, przepełnionych naturalizmem kwietnych łąkach, zaprezentuje się świetnie.
Wygląd
Osiągająca około 30-40 cm wysokości, silnie rozgałęziona laja, przykuwa uwagę koszyczkami kwiatowymi o średnicy do około 5 cm, składającymi się z kwiatów języczkowych na końcu ząbkowanych (żółte z białym zakończeniem) oraz rurkowatych (żółte). Wąchając roślinę wyczujemy delikatny, cytrynowy zapach.
Okres kwitnienia
Kwitnie w okresie letnim.
Warunki uprawy
Laja preferuje stanowiska w pełni nasłonecznione, podłoże przepuszczalne, ubogie w składniki pokarmowe, ciepłe, dość suche.
Pielęgnacja
Roślina jednoroczna nie sprawiająca większych problemów. Pamiętajmy, aby podłoże nie było zasobne w składniki pokarmowe oraz nie za mokre. Słoneczne lato sprzyja tej roślinie. Skąpana w słońcu obficiej zakwitnie.
Rozmnażanie
Nasiona najlepiej wysiać bezpośrednio w grunt od kwietnia do maja. Nie lubi przesadzania.
Layia platyglossa wytwarza nasiona w formie niełupek wyposażonych w puch kielichowy. Dzięki temu nasiona rozsiewają się na znaczne odległości od rośliny matecznej. Laja daje samosiew.
Zastosowanie
Laja ma bardzo dekoracyjne kwiaty, ale pojedynczo posadzona wygląda dość skromnie, pokłada się, dlatego też podpatrując matkę naturę, warto posadzić ją z innymi roślinami i stworzyć spójną, kolorową, słoneczną rabatę.
Słoneczna Layia platyglossa nadaje się nie tylko na rabaty, ale także do obsadzania pojemników.

Uwagi końcowe
Rodzaj Layia obejmuje kilkanaście gatunków roślin, ale w naszych ogrodach spotkałem się tylko z opisanym przeze mnie gatunkiem. Z pewnością wartą uwagi jest Layia glandulosa o białych kwiatach. Być może ktoś z Was uprawia inne gatunki?
Exit mobile version