Ogrodnictwo od A do Z

Liatra kłosowa (Liatris spicata) – uprawa i pielęgnacja liatry kłosowej

Liatra kłosowa należy do roślin powszechnie uprawianych w naszych ogrodach. Charakteryzuje się ciekawym, a zarazem dekoracyjnym kwiatostanem. Część podziemną stanowią niewielkie bulwy, a nadziemną sztywne pędy kwiatonośne oraz wąskie liście. Wysokość liatry kłosowej osiąga do około 80 cm, czasem więcej. Liatra latem cieszy oryginalnym, wydłużonym kwiatostanem. Kwiaty rozwijają się z góry na dół.

Liatra kłosowa

 
Pochodząca z Ameryki Północnej liatra kłosowa nie jest zbyt wymagająca, ale do prawidłowego rozwoju, wymaga wilgotniejszego podłoża, choć nie mokrego. Preferuje słoneczne stanowiska, mimo to urośnie także na stanowisku półcienistym. Podłoże powinno być bogate w próchnicę i zasobne w składniki pokarmowe.
 
 
Liatrę kłosową rozmnażamy poprzez podział, a także nasiona. Rośliny dzielimy w okresie wiosennym, co kilka lat. Jako że jest mrozoodporna, doskonale poradzi sobie w ogrodach, dodatkowo wabiąc liczne motyle. Liatra należy do roślin miododajnych.
W okresie wegetacji, a konkretnie wiosną liatrę nawozimy, najlepiej nawozem organicznym np. dobrze rozłożonym kompostem. Nie przesuszajmy liatry kłosowej.
 
Uważajmy na gryzonie (nornice), które mogą pozbawić nas widoku kwitnącej liatry. Zagrożeniem są również ślimaki.
 
Liatra kłosowa doskonale zaprezentuje się na rabacie bylinowej, a także wszędzie tam, gdzie nie będzie musiała konkurować z ekspansywnymi roślinami. Można pokusić się także o uprawę tej rośliny na balkonie. Wspaniale zaprezentuje się w zmiennej stylistyce, również w ogrodach naturalistycznych. Nadaje się także na kwiat cięty.
 
 
 

Exit mobile version