Ogrodnictwo od A do Z

Skalnica Arendsa (Saxifraga x arendsii)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Powszechnie uprawiana skalnica Arendsa, cieszy nie tylko w okresie kwitnienia. Dostępna jest w wielu odmianach, także o pstrych liściach. U mnie uprawiana od lat i bardzo przeze mnie ceniona 🙂

Skalnica Arendsa

Rodzina
Saxifragaceae- skalnicowate
Występowanie
Mieszaniec uzyskany przez G. Arendsa w wyniku skrzyżowania kilku gatunków skalnic.
Wygląd
Powszechnie uprawiana w ogrodach skalnica Arendsa tworzy niskie, dekoracyjne, poduchowate kobierce. Zimozielone, pierzaste liście tworzą rozety, których wysokość osiąga do kilku centymetrów. Kwiaty rozwijają się na cienkich, rozgałęzionych pędach. Mogą mieć odcienie barwy różowej i czerwonej. Dostępne są także odmiany o kwiatach białych, a także pstrych liściach. Wysokość kwitnącej rośliny może dochodzić do około 20 cm.
Okres kwitnienia
Okres kwitnienia skalnicy przypada na maj.
Warunki uprawy
Saxifraga x arendsii najlepiej rośnie na stanowisku półcienistym w podłożu żyznym, próchniczym, a przy tym przepuszczalnym i dostatecznie wilgotnym. Jeżeli skalnica posadzona zostanie na stanowisku słonecznym, powinna mieć zapewnione wilgotne podłoże.
Pielęgnacja
Pielęgnacja skalnicy Arendsa nie jest absorbująca. Przy zapewnieniu jej dobrych warunków rośnie bezproblemowo. Po posadzeniu i w okresie przedłużającej się suszy, należy zwracać uwagę na wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlewać. Na suchych i silnie nasłonecznionych stanowiskach słabiej rośnie, podsycha od dołu, tracąc na swojej dekoracyjności. Z czasem rozrastająca się skalnica Arendsa będzie zamierać od środka. Jest to normalne i stanowi sygnał, że czas podzielić roślinę.
Rozmnażanie
Skalnicę najłatwiej rozmnożyć poprzez podział wiosną. Po kwitnieniu bylinę można  podsypać, aby pobudzić rozety do wytworzenia korzeni. Jesienią pobierany sadzonki i ukorzeniamy je w pojemnikach. Rozmnażanie poprzez nasiona w amatorskiej uprawie raczej nie stosowane.
Zastosowanie
Skalnica Arendsa w okresie kwitnienia jest bardzo widowiskowa. Ze względu na dekoracyjne liście, zwarty pokrój, będzie miłym dla oka akcentem niemalże przez cały rok. Świetnie sprawdza się w ogrodach skalnych. Można obsadzać nią skarpy, murki, obrzeża rabat. Ważne, aby podłoże było przepuszczalne i nie za suche. Skalnicę Arendsa można uprawiać także w pojemnikach.
Uwagi końcowe
W sprzedaży dostępne są liczne odmiany skalnicy Arendsa. Wybrane z nich to m.in. ‘Peter Pan’ ( kwiaty wyraziste, karminowe),  ‘Schneeteppich’ (kwiaty białe), ‘Rosenzwerg’ (niska odmiana, kwiaty karminowe),  ‘Variegata’ (kremowo obrzeżone liście).
Exit mobile version