Ogrodnictwo od A do Z

Sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris)- wygląd, uprawa i pielęgnacja

Sasanka zwyczajna to jedna z piękniejszych bylin wiosny. Jej delikatność, połączona z dekoracyjnymi kwiatami sprawia, że sasanka jest jedną z najpopularniejszych wiosennych kwiatów ogrodowych. Sasanki nie powinno zabraknąć w żadnym ogrodzie. Możemy ją wykorzystać w bardzo zróżnicowanych kompozycjach.

Sasanka

Naturalne siedliska
Sasanka zwyczajna należy do rdzennych roślin europejskich. Dawniej spotykana także w Polsce, dziś uznana jest za gatunek wymarły. Obecnie występuje tylko jako roślina uprawna.
Morfologia i kwitnienie
Sasanka nie jest wysoka, osiąga do 30 cm, tworząc zwarte kępy. Roślina pokryta jest delikatnymi włoskami. W okresie od marca do maja ukazują się bardzo dekoracyjne, dzwonkowate kwiaty. Kwitnie dłuższy czas, ponieważ kwiaty wydaje stopniowo. Po przekwitnięciu pojawiają się również bardzo dekoracyjne, puszyste owocostany.
Gdzie warto posadzić sasankę zwyczajną?
Jeżeli chodzi o stanowisko to sasanka najlepiej czuje się na słońcu, choć radzi sobie również w lekko półcienistych zakątkach. Nie toleruje nadmiernej wilgoci, tak więc podłoże powinno być luźne oraz próchnicze.
Rozmnażanie
Sasanki możemy rozmnożyć poprzez nasiona, które wysiewamy zaraz po zbiorze. Pamiętajmy, że uzyskane rośliny nie muszą powtarzać cech rośliny matecznej. Osobiście wolę rozmnażanie poprzez siew. Rozmnażałem ją również poprzez kłącza, jednak sporo uzyskanych sadzonek nie przetrwało tego zabiegu. Dzieliłem je w środku lata, tak na przełomie lipca i sierpnia.
Zastosowanie
Sasanki znakomicie zaprezentują się na skalnikach, rabatach z wiosennymi roślinami cebulowymi. Sasanka jest dość uniwersalną rośliną, dlatego sprawdzi się w zróżnicowanych kompozycjach. W sprzedaży mamy dostępne również odmiany w barwie białej, różowej, czerwonej.
Exit mobile version