Od kilku lat w moim ogrodzie rośnie porzeczka krwista. Niestety nabyłem odmianę, która nie może poszczycić się wyrazistą barwą kwiatów. Kilka razy miałem okazję podziwiać porzeczki krwiste w ogrodach w Polsce i Anglii. Muszę przyznać, że ten krzew w okresie kwitnienia naprawdę potrafi zachwycić.
Porzeczka krwista należy do krzewów ozdobnych kwitnących wiosną. Dekoracyjne kwiaty zebrane są w zwisające grona. Jak sama nazwa wskazuje, barwa kwiatów powinna być krwista, choć dostępne odmiany różnią się pod względem jej intensywności. Dość często spotykam się z odmianami o kwiatach bardziej różowych niż czerwonych. Nie jest to wysoki krzew, a jego wysokość zbliżona jest do dobrze nam znanych porzeczek, cennych ze względu na owoce. Zależnie od odmiany osiągają 1- 2 metry.
Biorąc pod uwagę warunki jakie należy zapewnić porzeczce krwistej, to opierając się na własnych doświadczeniach mogę stwierdzić, że dobrze sobie radzą nawet na piaszczystym stanowisku. Bardzo dobrze prezentują się na żyznych i próchniczych stanowiskach, nawet w półcieniu. Nie sadźmy ich na mokrych glebach, ciężko je znoszą i potrafią przemarzać.Porzeczka krwista sprawdzi się jako żywopłot oraz w zestawieniach z innymi krzewami. Znakomicie prezentuje się z bielą tawuły wczesnej. Dodatkowo warto wspomnieć, że jest to roślina nektarodajna. Z bardziej znanych odmian warto wymienić ‘King Edward VII’ (jasnoczerwone kwiaty), ‘Alboscens’ (kwiaty o barwie jasnoróżowej), ‘Atrorubens’ (ciemnoczerwone kwiaty).