Zapewne większość z nas z wielką niecierpliwością oczekuje wiosennego przebudzenia. Za oknem bywa różnie, ale niezależnie czy pada deszcz, czy śnieg, kolorowych kwiatów w otaczającym nas krajobrazie prawie nie ma. W ogrodzie kwitną ciemierniki, ale takich akcentów jest zdecydowanie za mało. W oczekiwaniu na wiosenny, barwny spektakl kwitnących kwiatów, warto zadbać o kwitnące rośliny w mieszkaniu. W kwiaciarniach, marketach, centrach ogrodniczych pojawia się coraz więcej roślin o dekoracyjnych kwiatach. U mnie na parapecie przekwitają już narcyzy, a także hiacynty, jednak nadal jest kolorowo. Obecnie najbardziej wyrazista jest cyneraria. Niewielka, uprawiana jako roślina sezonowa. Obficie kwitnie, a przy zapewnieniu jej niższej temperatury, kwitnienie może trwać wiele tygodni, a więc wystarczająco długo, aby doczekać się wiosennych kwiatów, które zawładną ogrodami, a także parkami, zieleńcami itp.
Cyneraria jest dość popularną rośliną kwitnącą, dostępną w sprzedaży w okresie zimy, a także wiosną. Dawniej określana jako starzec popielnik, starzec cyneraria, a dziś jako Pericallis x hybrida, cyneraria, popielnik. W sprzedaży dostępne są liczne mieszańce. Ojczyste strony tej rośliny to Wyspy Kanaryjskie, gdzie kwitnie wiosną i jest rośliną wieloletnią.
Budowa
W sprzedaży dostępne są zazwyczaj niskie (15-40 cm), zwarte, obficie kwitnące cynerarie, zachwycające zmienną kolorystyką. Kwiaty mogą mieć barwę m.in. niebieską, czerwoną, różową, białą, fioletową. Dostępne są także odmiany o kwiatach dwubarwnych. Kwiaty są pojedyncze, czasem pełniejsze, a także o oryginalnie poskręcanych płatkach. Języczkowate kwiaty tworzą baldachogrona. Liście sercowate osadzone na długich ogonkach. Pod spodem matowe, pokryte miękkimi włoskami.
Stanowisko
Roślinę ustawiamy w jasnym miejscu, osłoniętym przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Roślina preferuje światło rozproszone i chłodne warunki uprawy.
Temperatura
Cyneraria zdecydowanie dłużej będzie kwitła, jeżeli zapewnimy jej temperaturę około 14-16°C. Niestety w mieszkaniach temperatura zazwyczaj jest dużo wyższa ze względu na centralne ogrzewanie. W zbyt ciepłych mieszkaniach cynerarie kwitną zdecydowanie krócej.
Podłoże
Żyzne, próchnicze, przepuszczalne.
Wilgotność
Rośliny nie spryskujemy, a przy podlewaniu uważamy, aby nie zamoczyć liści, gdyż łatwo wówczas o choroby grzybowe. Roślina nie lubi ani wysokiej temperatury, ani suchego powietrza.
Podlewanie
W uprawie cynerarii nie można przesuszyć podłoża, ponieważ roślina źle reaguje nawet na krótkie przesuszenie. Podłoże powinno być stale delikatnie wilgotne, ale nie mokre.
Nawożenie
Roślinę można nawozić co 7- 10 dni, stosując płynny nawóz dla roślin kwitnących.
Rozmnażanie
Zazwyczaj cynerarie rozmnażane są poprzez nasiona, ale jest to zajęcie pracochłonne, wymagające odpowiednich warunków, niezbędnych do uzyskania ładnie prezentujących się i obficie kwitnących roślin.
Pozostałe zabiegi pielęgnacyjne
Przekwitnięte kwiatostany usuwamy, aby przedłużyć kwitnienie, a także nie obniżyć walorów dekoracyjnych uprawianej rośliny.
Zastosowanie
Roślina wykorzystywana do ozdoby mieszkań w okresie zimowym i wczesnowiosennym. Uprawiana także na balkonach, tarasach, a nawet w ogrodzie.
Choroby i szkodniki
Cyneraria podatna jest na mszyce. Dokonując zakupu rośliny, należy dokładnie sprawdzić, czy na liściach nie żerują mszyce. Z chorób grzybowych należy uważać na szarą pleśń, a także mączniak. A z chorób wirusowych bardzo niebezpieczny jest wirus mozaiki pomidora.
Uwagi końcowe
Kupując cynerarię zwracajmy uwagę na zdrowotność rośliny. Nie kupujemy roślin ze zmianami chorobowymi. Wybieramy rośliny z dużą ilością pąków.